Support online obsługa informatyczna dla Firm już od 1499 zł/ms

Usługi Microsoft 365 biją rekordy popularności. Wiele firm decyduje się na pełne przeniesienie swoich zasobów na rozwiązania chmurowe Microsoft. Nie wszyscy jednak zastanawiają się nad bezpieczeństwem danych. Czy są one bezpieczne? Czy w razie awarii, ataku ransomware bądź celowego szkodliwego działania użytkownika jesteśmy pewni, że nie stracimy niezbędnych do dalszej pracy zasobów? Odpowiedź na to pytanie nie jest już jednoznaczna.

Microsoft gwarantuje jedynie utrzymanie działania usługi

Rozpoczynając swoją przygodę z usługami w chmurze większość osób nie zdaje sobie sprawy co tak naprawdę zapewnia ich dostawca. Czy kupując serwer od jednego z ich producentów jest zapewnienie, że dane bądź systemy na nim umieszczone nie ulegną awarii? Oczywiście, że nie. Producent zapewnia sprzęt i daje gwarancję, że w przypadku jego uszkodzenia (nie z winy użytkownika) wymieni wadliwe komponenty.

O zasoby, które na tym sprzęcie zostały umieszczone musimy zadbać samodzielnie. Analogicznie dzieje się w przypadku usług w chmurze. W przypadku Microsoft 365, dostawca gwarantuje nam dostępność usług na bardzo wysokim poziomie. Utrata danych, które za pomocą tych usług są przetwarzane jest jak najbardziej możliwa. Jak można je stracić? Przykłady można mnożyć w nieskończoność:

  • Celowe bądź przypadkowe usunięcie ważnego maila przez użytkownika.
  • Zaszyfrowanie zsynchronizowanych plików OneDrive poprzez atak ransomware.
  • Przypadkowe usunięcie kanału na Teams.
  • Usunięcie witryny czy plików z Sharepoint.

Uruchomienie kopii zapasowej pozwala na zabezpieczenie danych przed tego typu incydentami.

Bezpieczeństwo danych wrażliwych – procesy sądowe

Kolejnym aspektem, który należy rozważyć w kontekście zabezpieczenia danych w chmurze jest bezpieczeństwo prawne. Wiele podmiotów przetrzymuje w usługach chmurowych dane, które mogą być dowodami w przypadku potencjalnego procesu sądowego.

Mogą to być maile bądź zwykłe dokumenty w Onedrive, Sharepoint czy Teams. W przypadku ich utraty przedsiębiorstwo może utracić możliwość obrony i tym samym ponieść konsekwencje prawne, których niedużym wysiłkiem można by uniknąć. Wykonanie kopii bezpieczeństwa może nam również ułatwić dostarczenie określonych dowodów w skonsolidowanej formie różnym organom.

bezpieczeństwo sądowe
Bezpieczeństwo danych wrażliwych

Celowe, szkodliwe działanie użytkownika

Podczas analizy bezpieczeństwa naszych danych, warto rozważyć fakt ich uszkodzenia bądź zniszczenia przez jednego z użytkowników posiadających do nich dostęp. Niekoniecznie musi to być uszkodzenie celowe. Ktoś przecież może przechwycić loginy i hasła dostępu do usług i sprytnie wykorzystać ten fakt, aby wprowadzić spore zamieszanie w działaniu danego przedsiębiorstwa.

Usługa kopii zapasowej nie ustrzeże przed zniszczeniem czy wykradnięciem tych danych, ale zapewni możliwość odtworzenia w przypadku ich destrukcji.

atak
Celowe, szkodliwe działanie użytkownika

Wymogi i regulacje prawne

Osoby odpowiedzialne za infrastrukturę IT danego przedsiębiorstwa muszą pamiętać, że jednym z głównych zadań jakie przed nimi stoją jest zabezpieczenie kluczowych zasobów dla działania firmy. Tak też mówią wszystkie normy w postaci obowiązujących przepisów UODO czy certyfikacji ISO, na których buduje się dobre praktyki związane z bezpieczeństwem informatycznym.

Zapewnienie możliwości ciągłości działania bądź możliwości odtworzenia ważnych dla firmy danych powinno obejmować również dane umieszczone w chmurze, zarówno Microsoft, jak i innych dostawców. Od podmiotów działających w określanych branżach takie wymogi są stawiane przez określone organy Państwowe. W przypadku firm z sektora bankowego czy ubezpieczeniowego takie normy zabezpieczenia danych w chmurze nakłada Kontrola Nadzoru Finansowego.

Wykonywanie kopii zapasowych jest niezwykle ważną częścią funkcjonowania każdej infrastruktury informatycznej. Identyfikacja zasobów, które powinny zostać objęte kopią jest szalenie istotna i nie powinna ograniczać się jedynie do zabezpieczenia środowiska lokalnego.

Usługi i środowiska chmurowe zaczynają być na równi z tymi lokalnymi. Dlatego tak ważne jest rozpatrywanie wykonania ich kopii bezpieczeństwa.

Support Online jako firma informatyczna od ponad 20 lat oferuje profesjonalną obsługę informatyczną dla firm. W trosce o bezpieczeństwo klientów wdrożyliśmy standardy ISO/IEC 27001. Nasze długoletnie doświadczenie pozwoliło na wypracowanie metod i rozwiązań, aby jak najlepiej spełniać oczekiwania klientów. Charakteryzuje nas indywidualne podejście, dzięki czemu oferowane przez nas rozwiązania pozwolą na rozwój Twojej firmy.

Zabezpiecz wrażliwe dane firmy dzięki backupowi danych w chmurze, lub dzięki wdrożeniu rozwiązania chmurowego Microsoftu, zwiększając poziom bezpieczeństwa IT w Twojej organizacji. 

Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas.

Paweł Zwoliński
Team Leader w Support Online

BLOG

Zobacz inne nasze artykuły

Bezpłatna wycena ✍️