Support online obsługa informatyczna dla Firm już od 1499 zł/ms

Zadzwoń : +48 22 335 28 00 
Angielski Niemiecki

W dzisiejszym dynamicznym świecie, gdzie postęp technologiczny zachodzi w błyskawicznym tempie, przedsiębiorstwa poszukują nowoczesnych narzędzi, które umożliwią im efektywne zarządzanie zasobami IT. W niniejszym artykule zapoznam Cię z Hyper-V oraz zgłębię, dlaczego wirtualizacja stała się nieodłącznym elementem, umożliwiając dostosowanie infrastruktury do zmieniających się wymagań biznesowych.

Czym jest wirtualizacja i do czego służy?

Wprowadzenie do świata wirtualizacji zaczynamy od pytania — Dlaczego wirtualizacja to kluczowy krok w kierunku elastyczności i efektywności w zarządzaniu zasobami IT? Rozwiązanie to pozwala w pełni wykorzystać potencjał sprzętu serwerowego. W praktyce wirtualizacja pozwala uruchamiać wiele serwerów na jednym fizycznym urządzeniu, co eliminuje konieczność posiadania oddzielnych maszyn fizycznych dla różnych aplikacji lub usług.

Korzyści płynące z wirtualizacji:

 • Redukcja kosztów – Pełne wykorzystanie możliwości sprzętu fizycznego, zmniejszenie ilości serwerów fizycznych w firmie.
 • Optymalizacja zarządzania – Centralne zarządzanie wszystkimi maszynami wirtualnymi optymalizuje pracę administratorów.
 • Bezpieczeństwo– Dzięki izolacji maszyn wirtualnych ogranicza się ryzyko przenoszenia zagrożeń między nimi.
 • Skalowalność – Dynamiczne przydzielanie zasobów, w zależności od aktualnych potrzeb.

Co to jest Hyper-V?


Hyper-V to darmowa platforma wirtualizacji opracowana przez Microsoft, która umożliwia użytkownikom uruchamianie i zarządzanie wieloma systemami operacyjnymi równocześnie na pojedynczym fizycznym sprzęcie. Jest kompatybilna z systemami z rodziny Windows, co pozwala na łatwe wdrożenie w środowiskach, gdzie dominuje ekosystem Microsoft. Jako hypervisor pierwszego poziomu, Hyper-V funkcjonuje bezpośrednio na sprzęcie fizycznym. Oznacza to, że system hosta nie generuje opóźnień.

Jakie systemy są najczęściej hostowane za pomocą Hyper-V?

 • Maszyny Wirtualne Windows:

Możemy utworzyć maszyny wirtualne oparte na różnych wersjach systemu operacyjnego Windows, takich jak Windows 10, Windows Server itp.

 • Maszyny Wirtualne Linux:

Hyper-V obsługuje różne dystrybucje systemu Linux, umożliwiając tworzenie maszyn wirtualnych opartych na popularnych systemach, np. Ubuntu, CentOS, czy Debian.

Instalacja Hyper-V Windows 10

Minimalne wymagania sprzętowe:

 1. Procesor z obsługą wirtualizacji (Intel VT lub AMD-V).
 2. Włączoną funkcję wirtualizacji w BIOS/UEFI.
 3. Windows 10 Pro, Enterprise, lub Education

Aby włączyć funkcję Hyper-V, kliknij prawym przyciskiem myszy na przycisku „Start”, wybierz „Panel sterowania”,  ->  „Programy” -> „Programy i funkcje”, kliknij „Włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows”, zaznacz „Hyper-V” i kliknij „OK”. Po ponownym uruchomieniu komputera dostępny będzie  „Menadżer funkcji Hyper-V”, który umożliwia zarządzaniem i tworzeniem maszyn wirtualnych.

Instalacja HyperV Windows Server 2016

Aby zainstalować Hyper-V na serwerze, otwórz Menedżer Serwerów, znajdziesz go w menu „Start”. Następnie przechodząc do zakładki „Zarządzanie” i wybierając „Dodaj role i funkcje”. W kreatorze dodawania ról wybierz „Instalacja oparta na roli lub funkcji”, zaznacz serwer docelowy, a następnie z listy ról wybierz „Hyper-V”.

Kontynuuj proces, konfigurując ustawienia, takie jak miejsce przechowywania plików maszyn wirtualnych i karty sieciowe. Po podsumowaniu wybranych opcji, kliknij „Zainstaluj”. Na koniec, po zakończeniu instalacji, możesz zamknąć lub zrestartować system, aby wprowadzić zmiany. Po zainstalowaniu platformy możesz stworzyć swoją pierwszą maszynę wirtualną.

O czym musimy pamiętać przy tworzeniu maszyny wirtualnej?

Przy tworzeniu maszyny wirtualnej warto pamiętać o kilku kluczowych kwestiach, które mogą wpłynąć na jej wydajność, bezpieczeństwo i ogólną funkcjonalność. Oto kilka istotnych aspektów, które warto uwzględnić:

 • Wybór systemu operacyjnego: Upewnij się, że wybierasz odpowiedni system operacyjny zgodny z wymaganiami i celami maszyny wirtualnej.
 • Przydzielanie zasobów: Określ odpowiednie zasoby, takie jak ilość pamięci RAM, przestrzeń dyskowa i liczba procesorów, które mają być przydzielone maszynie wirtualnej. Pamiętaj o równoważeniu pomiędzy wszystkimi maszynami wirtualnymi na jednym fizycznym serwerze.
 • Wirtualne dyski: Możesz rozważyć dynamiczny rozmiar dysku, aby lepiej zarządzać przestrzenią na dysku fizycznym.
 • Backupy i migawki: Regularnie twórz kopie zapasowe maszyny wirtualnej oraz wykorzystuj funkcję migawek (snapshotów), aby szybko przywrócić maszynę do wcześniejszego stanu w razie potrzeby.
 • Aktualizacje i poprawki: System operacyjny maszyny wirtualnej powinien być regularnie aktualizowany. Upewnij się, że oprogramowanie jest zgodne z najnowszymi poprawkami i łatkami bezpieczeństwa.

Podsumowanie

Hyper-V, jako platforma wirtualizacyjna od Microsoftu, oferuje nie tylko izolację i bezpieczeństwo maszyn wirtualnych, ale także elastyczność w dostosowywaniu zasobów w zależności od bieżących potrzeb. Skalowalność, łatwość zarządzania zdalnego, tworzenie migawek i integracja z ekosystemem Microsoft to kluczowe cechy, które sprawiają, że Hyper-V jest atrakcyjnym wyborem dla firm. Współczesne organizacje potrzebują współczesnych rozwiązań.

Zachęcamy do zapoznania się z zakładką OFERTA, znajdziesz w niej informacje o Administracji Serwerami. HyperV jest jedną kilku  platform dostępnych na runku. Jeśli zastanawiasz się nad wdrożeniem wirtualizacji serwerów w Twojej firmie, zgłoś się do nas. Nasi specjaliści przeprowadzą cały proces sprawnie i szybko.

Usługi informatyczne i outsourcing IT świadczony przez Support Online to gwarancja bezpieczeństwa i wysokiej jakości. Wsparcie techniczne oferowane przez naszych inżynierów oceniane jest przez klientów na najwyższym poziomie.

Skontaktuj się z nami telefonicznie lub mailowo – KONTAKT.

Krystian Walo
Specjalista IT

BLOG

Zobacz inne nasze artykuły

Bezpłatna wycena ✍️