Support online obsługa informatyczna dla Firm już od 1499 zł/ms

Pliki PST, znane również jako pliki danych osobistych Outlook, są podstawowym elementem składowych narzędzia Microsoft Outlook. Są one używane do przechowywania wszelkiego rodzaju danych, takich jak e-maile, kontakty, zadania, notatki, dzienniki i wiele innych. Każda kopia Outlooka posiada własny, unikalny plik PST.

Co zrobić, gdy dojdzie natomiast do uszkodzenia pliku PST? W jaki sposób go naprawić?

Zachęcamy do lektury.

Uszkodzenie pliku PST

Microsoft Outlook to popularne oprogramowanie do zarządzania e-mailami i harmonogramami, które jest często wykorzystywane w środowiskach biznesowych. Umożliwia ono użytkownikom organizację swoich zadań, spotkań, notatek, a przede wszystkim e-maili w jednym, łatwo dostępnym miejscu. Zrozumienie natury i funkcji plików PST w kontekście korzystania z Outlooka jest kluczowe dla rozwiązania problemów, które mogą wystąpić, takie jak uszkodzenie pliku PST.

Pliki PST w Outlook mogą napotkać różne problemy, które mogą znacząco zakłócić codzienną pracę użytkownika.

 • Uszkodzenie pliku PST – pliki PST mogą ulec uszkodzeniu z różnych przyczyn, takich jak błędy systemowe, awarie sprzętu, ataki wirusów lub po prostu z powodu dużego rozmiaru pliku.
 • Błędy podczas importu/exportu – pliki te mogą napotkać błędy podczas próby importu lub eksportu danych. Sytuacje te mogą prowadzić do utraty danych lub braku dostępu do istniejących informacji.
 • Problem z dostępem – czasami użytkownicy mogą napotkać problemy z dostępem do swoich plików PST z powodu błędów hasła lub innych kwestii związanych z zabezpieczeniami.
 • Błędy synchronizacji – pliki PST mogą napotkać problemy podczas synchronizacji z serwerem poczty lub innymi urządzeniami.
 • Ograniczenia rozmiaru – starsze wersje Outlooka mają ograniczenie rozmiaru pliku PST, które, jeśli zostanie przekroczone, może prowadzić do uszkodzenia pliku.

Naprawa pliku PST

Naprawa pliku PST to proces odzyskiwania danych z uszkodzonego pliku PST i przywracania go do ponownego użytku. Microsoft Outlook, podobnie jak wiele innych programów, jest podatny na różne problemy, które mogą prowadzić do uszkodzenia plików danych, w tym plików PST. Gdy plik PST ulegnie uszkodzeniu, nie można z niego korzystać, co oznacza, że nie można uzyskać dostępu do e-maili, kontaktów, kalendarzy, notatek i innych informacji przechowywanych w pliku.

Naprawa pliku PST zazwyczaj polega na użyciu narzędzi do skanowania i naprawy pliku w celu wykrycia i usunięcia błędów. Narzędzia te mogą być wbudowane w oprogramowanie Outlook, jak w przypadku narzędzia Inbox Repair Tool (ScanPST.exe) dostarczanego przez Microsoft. Mogą to też być zewnętrzne aplikacje stworzone przez innych producentów oprogramowania.

Proces naprawy pliku PST może różnić się w zależności od stopnia uszkodzenia pliku i narzędzi używanych do naprawy. 

Naprawa pliku PST za pomocą wbudowanego narzędzia – krok po kroku

Naprawa pliku PST za pomocą wbudowanego w Outlook narzędzia do naprawy skrzynki odbiorczej (ScanPST.exe) jest stosunkowo prosta. Poniżej przedstawiamy kroki, które należy podjąć:

 • Zamknij Outlook – przed rozpoczęciem procesu naprawy, upewnij się, że Outlook jest zamknięty.
 • Znajdź narzędzie ScanPST.exe – przejdź do folderu instalacyjnego Office na swoim komputerze. Ścieżka do narzędzia różni się w zależności od wersji Office i systemu operacyjnego. Dla Office 2016 w systemie Windows 10, zazwyczaj jest to „C:\Program Files (x86)\Microsoft Office\root\Office16”.
 • Uruchom ScanPST.exe – po zlokalizowaniu pliku ScanPST.exe, kliknij na niego dwukrotnie, aby uruchomić narzędzie.
 • Wybierz plik PST do naprawy – w otwartym oknie narzędzia, kliknij „Przeglądaj” i znajdź plik PST, który chcesz naprawić. Po wybraniu pliku, kliknij „Start”.
 • Skanowanie pliku PST – narzędzie teraz przeprowadzi skanowanie pliku PST w poszukiwaniu błędów. Może to zająć trochę czasu, w zależności od rozmiaru pliku.
 • Naprawa pliku PST – jeśli narzędzie wykryje błędy w pliku PST, zostaniesz poproszony o naprawę pliku. Kliknij „Napraw”, aby rozpocząć proces naprawy.
 • Weryfikacja naprawy – po zakończeniu naprawy, uruchom Outlook i sprawdź, czy masz teraz dostęp do swoich danych. Jeśli plik PST nadal jest uszkodzony, możesz spróbować powtórzyć proces naprawy.

Pamiętaj, że zawsze powinieneś robić kopie zapasowe swoich danych przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury naprawy. Ponadto, wbudowane narzędzie ScanPST.exe może nie być w stanie naprawić poważnie uszkodzonych plików PST. W takim przypadku może być konieczne użycie profesjonalnego oprogramowania do naprawy plików PST.

Czy naprawa pliku PST gwarantuje odzyskanie wszystkich danych?

Choć naprawa pliku PST może w wielu przypadkach skutecznie odzyskać dane, nie gwarantuje ona zawsze odzyskania 100% danych. Skuteczność naprawy i odzyskiwania danych zależy od wielu czynników, takich jak stopień uszkodzenia pliku PST, używane narzędzie do naprawy, a także czas, jaki upłynął od uszkodzenia pliku.

W przypadku lekkiego uszkodzenia, narzędzia do naprawy plików PST mogą często skutecznie odzyskać większość, jeśli nie wszystkie dane. Jednak w przypadku poważnych uszkodzeń, niektóre dane mogą być na stałe utracone. Nawet profesjonalne narzędzia do naprawy plików PST mogą mieć trudności z odzyskaniem wszystkich danych z poważnie uszkodzonymi danymi.

Dlatego ważne jest, aby zawsze tworzyć regularne kopie zapasowe plików PST. Dzięki temu można zminimalizować ryzyko utraty danych w razie uszkodzenia pliku. Ponadto, jeśli napotkasz problemy z plikiem PST, od razu podejmij kroki, w celu naprawy pliku jak najszybciej, aby zwiększyć szanse na skuteczne odzyskanie danych.

Zapobieganie uszkodzeniom pliku PST w Outlook

Uszkodzenia plików PST mogą prowadzić do utraty ważnych informacji, dlatego ważne jest podejmowanie odpowiednich środków, aby zapobiec takim problemom. Poniżej przedstawiamy kilka rozwiązań.

 • Regularne tworzenie kopii zapasowych plików PST – jest jednym z najważniejszych kroków, jaki należy podjąć, aby zapobiec utracie danych. W razie uszkodzenia pliku PST, można szybko przywrócić dane z najnowszej kopii zapasowej.
 • Aktualizowanie Outlooka – regularne aktualizowanie Outlooka do najnowszej wersji może pomóc zapobiegać problemom z plikami PST, ponieważ nowsze wersje zawierają poprawki błędów i aktualizacje bezpieczeństwa.
 • Używanie dobrego oprogramowania antywirusowego – ataki wirusów i złośliwe oprogramowanie mogą uszkodzić pliki PST. Korzystanie z dobrej jakości oprogramowania antywirusowego pomaga chronić pliki PST.
 • Unikanie niebezpiecznych czynności – upewnij się, że wszystkie operacje są zakończone, zanim zamkniesz Outlook lub wyłączysz komputer.

Podsumowanie

Naprawa uszkodzonego pliku PST w Outlook to istotny proces, który umożliwia odzyskanie danych. Możemy to zrobić za pomocą wbudowanego w Outlook narzędzia do naprawy skrzynki odbiorczej (ScanPST.exe) lub za pomocą profesjonalnych rozwiązań do naprawy pliku PST.

Podczas gdy wbudowane narzędzie do naprawy plików PST może skutecznie radzić sobie z lekkimi uszkodzeniami, profesjonalne narzędzia do naprawy plików PST oferują większe możliwości odzyskiwania danych, zwłaszcza w przypadku poważniejszych uszkodzeń. Jednak żadne narzędzie nie gwarantuje pełnego odzyskania wszystkich danych, dlatego ważne jest podejmowanie działań w celu zapobiegania uszkodzeniom plików PST.

Łukasz Terlikowski
Quality Assurance Manager w Support Online

BLOG

Zobacz inne nasze artykuły

Bezpłatna wycena ✍️