Support online obsługa informatyczna dla Firm już od 1499 zł/ms

Nowości i zmiany w Windows 11

Po 6 latach od premiery Windowsa 10, nieoczekiwanie, bez większych zapowiedzi, na początku października został udostępniony Windows 11. Jest on dostępny na chwilę obecną jako darmowa aktualizacja dla użytkowników poprzedniej wersji okienek. Nie każdy jednak będzie w stanie go przetestować, ponieważ Microsoft postawił dość wyśrubowane wymagania.

Jakie nowości znajdziesz w Windows 11?

Jakie nowości znajdziesz w Windows 11? Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy po uruchomieniu Windows 11 to zmiana wyglądu. Microsoft postawił na zaokrąglone rogi okien tak jak w systemach MacOS, dodatkowo lifting przeszła część podstawowych aplikacji systemowych. Domyślnie pasek zadań został przesunięty na środek, ale można zmienić jego położenie w ustawieniach, by przypominał dotychczasowe wersje Windowsa. Ikony systemowe zyskały pastelowe kolory, zmieniono wygląd wysuwanych pól po kliknięciu prawego przycisku myszy. Od teraz żeby przejść do starego wyglądu trzeba wybrać „Pokaż więcej”.

Wsparcie dla aplikacji z Androida w Windows 11

Drugą dużą zmianą jest dodanie natywnego wsparcia dla aplikacji z Androida. Choć już wcześniej Samsung oferował podobną funkcjonalność użytkownikom swoich telefonów, tak teraz jest to integralna część systemu. Dzięki Amazon App Store niebawem każdy użytkownik Windowsa będzie mógł uruchamiać swoje ulubione aplikacje mobilne.

Microsoft zauważył również rosnącą popularność szybkich dysków NVMe i przeniósł znaną już z konsoli Xbox Series X technologię Direct Storage. Zapewni ona znacznie szybsze przesyłanie danych, co pozwoli skrócić czas ładowania poziomów w grach. W dużym uproszczeniu rozwiązanie to pozwala na bezpośrednie przesyłanie informacji z karty graficznej do pamięci masowej, z pominięciem procesora. Oczywiście by móc skorzystać z tej technologii musi ona zostać zaimplementowana w istniejących już grach. Kolejną funkcją, która może zainteresować graczy (a także grafików komputerowych) jest funkcja AutoHDR polepszająca jakość wyświetlanych kolorów i tonów. HDR jest skrótem od angielskiego High-Dynamic Range oznaczającego szeroki zakres dynamiki.

Integracja Microsoft Teams w Windows 11

Kolejnym elementem jest zintegrowany z systemem Microsoft Teams. Do tej pory był częścią pakietu Microsoft 365, obecnie stanie się częścią systemu i będzie stanowił podstawowy komunikator użytkowników Windowsa.

Wymagania Windows 11

Na oficjalnej stronie Microsoftu można znaleźć podstawowe informacje dotyczące wymagań, jakie muszą spełniać komputery, by móc zainstalować Windows 11. Poza tymi podstawowymi określającymi ilość wymaganej pamięci czy szybkość procesora wymieniony został również obowiązek posiadania modułu TPM w wersji 2.0 oraz UEFI z obsługą bezpiecznego rozruchu.

moduł TPM

Czym jest moduł TPM oraz dlaczego jest wymagany? Jest on używany do tworzenia i przechowywania kluczy kryptograficznych dla usług takich jak Bitlocker, Windows Hello czy kluczy prywatnych. Jak informuje Microsoft zdecydowano się na to rozwiązanie, by zwiększyć bezpieczeństwo oferowanego przez nich systemu operacyjnego.

Żeby sprawdzić czy komputer z systemem Windows 10 posiada wspomniany wyżej moduł, wystarczy otworzyć ustawienia systemu, przejść do zakładki Aktualizacje i Zabezpieczenia, następnie Zabezpieczenia Windows i wybrać Zabezpieczenia Urządzenia. Spośród kilku dostępnych elementów znajdziesz opcję Szczegóły Procesora Zabezpieczeń.

Dla tych osób, których komputer spełnia wymagania udostępniono kilka sposobów instalacji Windows 11. Pierwszą i najbardziej podstawową jest oczywiście instalacja systemu z pendrive albo płyty DVD. Dotychczasowi użytkownicy Windows 10 mają dodatkowo możliwość dokonania darmowej, automatycznej aktualizacji z menu ustawień systemu. Dla komputerów, które spełniają powyższe wymagania powinna pojawić się taka informacja jak na zrzucie ekranu widocznym poniżej.

aktualizacja Windows 11

Dodatkowo Microsoft przygotował specjalne narzędzie do sprawdzania kondycji komputera o nazwie „PC Health Check”. Dzięki niemu można również dowiedzieć się czy komputer spełnia minimalne wymagania. Można je pobrać bezpośredniego z tego odnośnika.

Windows 11 – Ewolucja na którą warto było czekać?

Na sam koniec pozostaje pytanie: czy warto aktualizować system do najnowszej wersji?  Niewątpliwie poza typowo kosmetycznymi zmianami uwagę skupiają nowe funkcje dla graczy, takie jak AutoHDR, Direct Storage czy wsparcie dla DirectX 12. Ciekawą funkcją jest również uruchamianie aplikacji z Androida natywnie w Windowsie.

Na większość z tych funkcji trzeba będzie poczekać, gdyż nie zostały wprowadzone wraz z premierą systemu. Dostęp mają do nich obecnie tylko betatesterzy, a aplikacja Amazon App Store nie jest jeszcze dostępna w sklepie Microsoft. Dostępne nowości na pewno nie są czymś, co miałoby przekonać użytkowników do przejścia na nową wersję systemu. Zdecydowanie nie jest to rewolucja a ewolucja, gdzie skupiono się głównie na wizualnych zmianach.

Szukasz profesjonalnego wsparcia dla Twojej firmy? Oferujemy kompleksowe usługi informatyczne w oparciu o wiedzę i 20-letnie doświadczenie w branży IT. Zgłoś się do nas a my przygotujemy nowoczesne rozwiązania, które poprawią funkcjonowanie Twojej firmy. Przeprowadzimy audyt IT aby lepiej poznać środowisko informatyczne, a następnie wspólnie opracujemy plan na jego ulepszenie.

Nasza oferta to nie tylko obsługa informatyczna i outsourcing it, ale również doradztwo i szkolenia.

Zapraszamy do kontaktu!

Damian Kobiela
Konsultant IT w Support Online

BLOG

Zobacz inne nasze artykuły

Bezpłatna wycena ✍️