Naprawa błędu 2003f w komputerach Apple

Paweł Szerszeniewski, 2 grudnia 2021

Internet recovery czyli magia Apple w praktyce

Jeszcze kilka lat temu komputery Apple w firmach były rzadkością. Jeśli ktoś decydował się na tę alternatywę dla systemu Windows przeważnie stawiał na mityczną bezobsługowość oraz zdecydowanie mniejszą ilość błędów. Obecnie spora część firm zajmujących się grafiką czy multimediami decyduje się na zakup MacBooków lub iMaców ponieważ te sprawdzają się w branży „content creation” zdecydowanie lepiej.

Z czasem, jak każdy system operacyjny, komputer zacznie pracować wolniej i trzeba będzie go odświeżyć. Ponowna instalacja systemu jest też potrzebna w przypadku zmiany pracownika. Można skorzystać z kilku rozwiązań dostarczonych przez producenta, a zdecydowanie najlepszą z nich jest „Internet recovery”. Jest to nic innego jak ponowna instalacja macOS, który pobierany jest bezpośrednio z internetu na komputer i zaraz po tym zainstalowany na wybranym przez nas dysku. W 99% przypadków ten proces jest bezobsługowy. W tym artykule dowiesz się o tym 1% przypadków, w których nie da się przywrócić komputera do danych fabrycznych ze względu na błąd -2003f.

W dużym uproszczeniu błąd ten powoduje, że komputer nie jest w stanie pobrać lub zainstalować systemu operacyjnego. Co gorsze, nawet jeśli będziesz próbować przywrócić komputer do ustawień fabrycznych za pomocą instalacji z dysku USB, powita Cię ten sam błąd. Powodem nie jest tutaj kwestia połączenia czy np. zbyt wolny pendrive, a uszkodzony firmware (czyli odpowiednik biosu w maszynach z Windowsem), który nie akceptuje nowej instalacji. Poniżej opisano cały proces resetu firmware’u w komputerach Mac, dzięki czemu Twój komputer znów będzie jak nowy.

Proces przywracania

Czego będziesz potrzebować?

  • Uszkodzony komputer
  • Drugi, sprawny komputer z systemem macOS z dostępem do internetu
  • Kabel USB-C <-> USB-C lub USB-C <-> USB-A w zależności od typu posiadanego złącza USB w MacBooku

Jest jeszcze sposób przywrócenia systemu za pomocą dysku USB i do tej opcji potrzebny jest sprawny komputer z systemem macOS z dostępem do internetu. Aby ściągnąć plik instalacyjny wystarczy uruchomić App Store i wpisać wersję systemu, z którą MacBook był oryginalnie dostarczony. Dla przykładu będzie to Mojave czyli czternasta wersja systemu. Pobraną paczkę z systemem instaluje się na pendrive za pomocą terminala komendą:

sudo /Applications/Install\ macOS\ Mojave.app/Contents/Resources/createinstallmedia –volume /Volumes/MyVolume

Terminal wystarczy uruchomić za pomocą spotlight lub bezpośrednio z Launchpada z katalogu „inne”. Po wpisaniu każdej komendy rozpoczynającej się od „sudo” trzeba podać aktualne hasło do logowania się do systemu.

“MyVolume” trzeba zastąpić nazwą dysku USB podłączonego do MacBooka. Po zakończonej operacji wystarczy ponownie uruchomić system i zależnie od tego, jaki procesor jest obecny w komputerze, uruchomić go w określony sposób:

  • Procesory Apple (komputery od 2020 roku):

Należy wcisnąć i przytrzymać przycisk zasilania tak długo aż zobaczysz listę woluminów. Następnie wybrać przygotowany wcześniej dysk i postępować zgodnie z instrukcjami.

  • Procesory Intel (komputery przed 2020 rokiem):

Należy przytrzymać klawisz Option ⌥ aż zobaczysz listę woluminów, puścić przycisk i wybrać przygotowany wcześniej dysk oraz postępować zgodnie z instrukcjami.

Ta opcja także może nie zadziałać, jeśli firmware jest uszkodzony. Na szczęście komputery Apple, podobnie jak telefony tej firmy, mają tryb DFU (Device Firmware Upgrade), który pozwoli na re-instalację uszkodzonego oprogramowania układowego.

Firmware trzeba wykonać za pomocą dwóch komputerów. Na sprawnym MacBooku trzeba zainstalować program Apple Configurator 2 z App Store i uruchomić go. Następnie należy połączyć uszkodzonego oraz sprawnego laptopa odpowiednim kablem USB.

Na uszkodzonym komputerze należy wcisnąć przycisk power i trzymając go wcisnąć dodatkowo klawisze: prawy Shift, lewy Option i lewy Control przez około 10s. Jeśli przytrzymane będą za krótko lub za długo komputer nie wejdzie w tryb DFU, który jest naszym celem. Na sprawnym MacBooku w programie Apple Configurator 2 powinien się pokazać napis DFU. Jeśli tak się stało, to jesteś już bardzo blisko sukcesu.

Następnie na napisie DFU kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz:

Po ponownym uruchomieniu „uszkodzonego” MacBooka można teraz sprawdzić, czy zadziała Internet Recovery. Jeśli nie, to pozostaje już tylko re-instalacja fabrycznego oprogramowania (zwanego firmware) poprzez opcję „Restore”:

Po potwierdzeniu informacji, że zgadzasz się na re-instalację oprogramowania układowego i usunięcie wszystkich danych z dysku, komputer uruchomi się ponownie kilka razy. Jest już bardzo duża szansa na to, że właśnie naprawiłeś błąd 2003f z MacBooka i możesz ponownie zainstalować system operacyjny.

Aby zaradzić utracie danych podczas powyższego procesu, najlepiej korzystać z tworzenia kopii zapasowej na Time Machine np. do dysku sieciowego lub trzymać swoje dokumenty w chmurze iCloud.

BLOG

Zobacz inne nasze artykuły

Rozwiązania SOHO – Fortinet

Rozwiązania SOHO – Fortinet

SOHO (Small Office Home Office) jest określeniem rozwiązania, które w kompleksowy i tani sposób zrealizuje wszystkie wymagania IT stawiane małym firmom. Artykuł poświęcony jest najmniejszym urządzeniom serii FortiGate i FortiWiFi czołowego dostawcy rozwiązań...

PowerShell – 5 najczęściej wykorzystywanych komend/skryptów

PowerShell – 5 najczęściej wykorzystywanych komend/skryptów

PowerShell jest potężnym narzędziem, które znacznie usprawnia i ułatwia pracę administratora. Pozwala na wprowadzenie setek czy tysięcy zmian kilkulinijkowym skryptem. Po przeczytaniu tego artykułu, dowiesz się jakie komendy oraz skrypty PowerShell są wykorzystywane...

Windows 11 – rewolucja czy ewolucja?

Windows 11 – rewolucja czy ewolucja?

Nowości i zmiany w Windows 11 Po 6 latach od premiery Windowsa 10, nieoczekiwanie, bez większych zapowiedzi, na początku października został udostępniony Windows 11. Jest on dostępny na chwilę obecną jako darmowa aktualizacja dla użytkowników poprzedniej wersji...