Support online obsługa informatyczna dla Firm już od 1499 zł/ms

Branża IT nieustannie dynamicznie się rozwija, co stawia przed firmami z branży informatycznej i właścicielami biznesowymi wiele wyzwań, również jeśli chodzi o zapewnienie stabilności i bezpieczeństwa rozwoju środowisk IT. Dlatego regularnie pojawia się zapotrzebowanie na nowe role, które wspierają te procesy.

Jedną z takich ról jest architekt systemów informatycznych. Architektura oprogramowania jest jednym z najważniejszych obszarów opracowywania systemów IT. Czym zajmuje się architekt IT? Co jest rolą architekta IT? Czym jest projektowanie systemów informatycznych?

Architekt IT – czym się zajmuje?

Zacznijmy od wyjaśnienia, kim tak naprawdę jest architekt IT. Jest to dziś jedno z kluczowych stanowisk w zespole projektowym; osoba, która zajmuje się przygotowywaniem złożonych projektów (włącznie z graficzną prezentacją połączeń między ważnymi modułami), aby reszta zespołu – programiści, administratorzy IT – mogła stworzyć funkcjonalny produkt. Nazywany również projektantem systemów IT, zajmuje się obowiązkami z pogranicza kwestii IT i biznesowych. Nadzoruje procesy związane z projektowaniem, a następnie wdrażaniem systemów informatycznych. W zależności od potrzeb organizacji, może zajmować się jedynie planowaniem procesów lub również bezpośrednio ich implementacją.

Projektant systemów IT dba o różne procesy związane ze stworzeniem danego projektu. Ustala strategię i elementy, które powinny zostać wdrożone, a także proponuje najlepsze rozwiązania w architekturze systemowej. Architekci IT, oprócz wiedzy związanej z programowaniem, powinni również znać się na modelowaniu biznesowym, a także rozumieć procesy i zależności między funkcjami systemu. Czesto jego rolą jest zmiana struktury działu IT i wejście w outsourcing informatyczny. IT architekt systemów informatycznych to mediator, łącznik między IT a biznesem. Dlatego na tym stanowisku wymagane są silnie rozwinięte umiejętności personalne oraz biegłość w komunikacji z praktycznie każdą grupą interesariuszy. Architekt IT w organizacji ma zapewnić, że biznes jest w stanie skutecznie porozumieć się z zespołem technologicznym, a dział IT jest w stanie dostarczyć rozwiązanie, które spełni wymagania i oczekiwania klientów. Architekt systemów łączy więc dwa zupełnie inne światy, stając się tym samym integralnym i jednocześnie niezwykle istotnym elementem zarządzania nowej generacji.

Jak wygląda praca architekta systemów IT?

Architektura systemów IT to kwestia bardzo złożona, dlatego ciężko jednoznacznie powiedzieć, co konkretnie robi architekt projektant systemów IT. Najczęściej w skład jego obowiązków wchodzi tworzenie architektury oprogramowania, czy też planowanie migracji środowiska IT do chmury (np. Microsoft Azure) lub wdrożenie rozwiązań chmurowych jak Microsoft 365 / Office 365, a także ustalenie wymagań związanych z danym projektem. Ważna jest więc szeroka wiedza informatyczna, dlatego często osoby takie jak: administrator sieci, administrator serwerów Windows/Linux, inżynier VMware kontynuują karierę jako architekt IT. Pracownik zajmujący to stanowisko monitoruje też kwestie związane z budżetem projektu, przygotowuje procedury i dokumenty, nadzoruje pracę osób zaangażowanych w realizację i wdrożenie projektu, a także nieustannie szuka sposobów na dalszy rozwój systemów informatycznych.

Architekt IT przygotowuje harmonogram projektu
Architekt IT zajmuje się przygotowaniem budżetu, procedur i dokumentów

Aby skutecznie realizować te obowiązki i osiągnąć przy tym najwyższą wydajność w pracy z systemami informatycznymi, potrzebna jest wiedza o programowaniu, ograniczeniach i możliwościach dostępnych systemów oraz technologii. Ważna jest również umiejętność tworzenia dokumentacji, wykresów i diagramów. Architekt systemowy powinien swobodnie porozumiewać się w języku angielskim i mieć wysoko rozwinięte kompetencje miękkie, dzięki którym możliwe jest rozwiązywanie problemów i sytuacji konfliktowych.

Dlaczego praca architekta IT może być istotna dla Twojej firmy?

W dzisiejszych czasach stanowisko architekta IT jest dziś niezbędne, jeśli firma realizuje projekty związane z tworzeniem rozwiązań IT. Osoba na tym stanowisku stoi na straży długofalowego rozwoju rozwiązań i systemów informatycznych danej firmy. Odpowiada za spójność i monitorowanie potrzeb biznesu pod względem kompleksowych możliwości technologicznych, nie tylko konkretnej technologii. Zapewnia więc kompleksowe wsparcie IT dla biznesu.

Roli architekta IT nie da się przecenić. Jako ekspert w zakresie technologicznych potrzeb organizacji, posiadający dużą świadomość kosztową i projektową, ma decydujący głos przy wprowadzaniu zmian w usługach i produktach oferowanych przez firmę. Architekt IT może być też pewnego rodzaju motorem innowacji dla organizacji. Ze względu na umiejętność nieszablonowego myślenia ułatwia automatyzację i cyfryzację działań oraz procesów biznesowych, a także dodatkowo znajduje i szuka sposobów na obniżenie kosztów utrzymania systemów, skalując i dopasowując technologie oraz rozwiązania do potrzeb danego biznesu. Stanowisko jest niezwykle odpowiedzialne, dlatego kluczowe jest odpowiednie doświadczenie w zakresie obsługi i budowanie środowiska IT na poziomie przedsiębiorstwa.

Architekt systemów IT – zatrudnić własnego, czy zewnętrznego?

Choć posiadanie własnego architekta IT może wydawać się najlepszym rozwiązaniem, wiele firm decyduje się na współpracę z zewnętrznym ekspertem. Przede wszystkim koszty związane z rekrutacją, przeszkoleniem i utrzymaniem takiego stanowiska mogą być poważną barierą dla małych i średnich firm. Odpowiedzią jest outsourcing usług IT. Coraz częściej to w takiej formie zatrudnia się wykwalifikowanych specjalistów. Jest to doskonały sposób nie tylko na optymalizację kosztów, ale też na uwolnienie potencjału swojego zespołu IT i wykorzystanie go do innych strategicznych zadań. Dodatkowo outsourcing specjalistów IT a także team leasing ma jeszcze jedna zaletę. Architekt IT działający w oparciu o taką formę zatrudnienia posiada doświadczenie w wielu wdrożeniach, w wielu firmach. Usługi informatyczne w takim wydaniu mają duże szanse powodzenia.

Jeżeli chciałbyś skorzystać z outsourcingu IT i dokonać optymalnego wyboru zewnętrznej firmy odpowiedzialnej za usługi informatyczne to kliknij tutaj.

W Support Online od lat zajmujemy się projektowaniem systemów i utrzymywaniem systemów IT dla naszych klientów. W naszym zespole znajdziesz architektów posiadających wieloletnie doświadczenie, przed którymi nowe technologie i systemy informatyczne nie mają tajemnic. Opieramy się na sprawdzonych rozwiązaniach, ale uzupełniamy je innowacyjnymi technologiami. Nasze usługi dostosowujemy do potrzeb klienta, masz więc pewność, że wybierasz profesjonalizm, najwyższą jakość i kompetencje. Do analizy potrzeb Twojego biznesu wydelegujemy eksperta w danym obszarze technologicznym lub cały zespół, który kompleksowo zajmie się obsługą IT Twojej firmy.

Jeżeli jesteś zainteresowany usługami IT to zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Zdecydowanie polecamy:

Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej o naszych usługach!

BLOG

Zobacz inne nasze artykuły

Bezpłatna wycena ✍️