Support online obsługa informatyczna dla Firm już od 1499 zł/ms

Zadzwoń : +48 22 335 28 00 
Angielski Niemiecki

Audyt IT pozwala dostarczyć cennych informacji na temat problemów, zagrożeń i błędów dotyczących firmowych zasobów IT. Na czym dokładnie polega audyt bezpieczeństwa informacji w praktyce?

Definicja audytu bezpieczeństwa informatycznego – czym jest audyt IT?

Ze względu na znaczenie usług sieciowych każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć, co oznacza audyt bezpieczeństwa. Co to jest? Możemy spotkać się z różnymi definicjami; zazwyczaj audyt bezpieczeństwa IT polega na ocenie systemów firmy pod kątem prawidłowego funkcjonowania, wprowadzonych zabezpieczeń oraz ewentualnych błędów. Odpowiedni plan audytu IT pozwala sprawdzić, czy zasoby w danej firmie są skutecznie zabezpieczone przed atakami ze strony hakerów i dostępem osób trzecich.

Przykładowe zagadnienia poruszane w audycie IT

Audyt bezpieczeństwa informatycznego obejmuje wiele istotnych kwestii, w których skład wchodzą m.in.:

  • ocena struktury systemu informatycznego,
  • zarządzanie uprawnieniami.
  • wykonywanie kopii zapasowych,
  • wdrażanie RODO,
  • analiza bezpieczeństwa urządzeń podpiętych do sieci.

Na jakie pytania odpowie nam audyt IT?

Audyt bezpieczeństwa systemów informatycznych ma na celu przede wszystkim pomóc firmom lepiej zarządzać swoimi zasobami IT. Warto jednak dowiedzieć się, na jakie dokładnie korzyści możemy liczyć. Co zazwyczaj obejmuje audyt bezpieczeństwa IT? Pytania, na które uzyskamy odpowiedź, obejmują np. kwestie związane ze sprawnością sprzętu, skutecznością zabezpieczeń danych czy stopniem ochrony poszczególnych użytkowników. Na podstawie pozyskanych informacji można wdrożyć najbardziej efektywne rozwiązania pomagające w wyeliminowaniu błędów i zagrożeń.

Jak wygląda przeprowadzanie audytu bezpieczeństwa informatycznego w praktyce?

Audyt bezpieczeństwa informatycznego może obejmować zarówno całość infrastruktury IT lub tylko jej część. Najistotniejsze zadania to analiza problemów, identyfikacja potencjalnych zagrożeń i wskazanie najlepszych zabezpieczeń. Audyt informatyczny w praktyce zwykle składa się z trzech podstawowych części:

  • analizy sprzętu,
  • analizy oprogramowania,
  • analizy bezpieczeństwa informacji.

Ile kosztuje i od czego zależy cena audytu IT?

Ile zapłacimy za audyt bezpieczeństwa IT? Cena zależy od wielu czynników – liczy się m.in. liczba użytkowników firmowej sieci czy złożoność infrastruktury. Znaczenie ma również zakres analizy, a także dokładność sporządzonej dokumentacji. Ciężko zatem podać konkretną kwotę, którą należy zapłacić za audyt bezpieczeństwa informacji cena może wynieść od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych.

Audyt IT – kiedy wewnętrzny, a kiedy zewnętrzny?

Na czym polega wewnętrzny audyt bezpieczeństwa? Definicja tego rodzaju analizy zakłada przede wszystkim wykonanie przez samych pracowników firmy. Zewnętrzny audyt jest z kolei przeprowadzany przez inne przedsiębiorstwo, dzięki czemu możliwe jest zauważenie problemów, które inaczej byłyby cięższe w identyfikacji. Obydwa podejścia mają swoją rolę i warto je połączyć – więcej znajdziesz na stronie Support Online.

Outsourcing informatyczny to nieodłączny element naszej działalności w branży IT. Pierwszym krokiem po rozpoczęciu współpracy z Support Online jest właśnie audyt informatyczny. Jest to niezbędny etap, który pozwala na ocenę bieżącej infrastruktury informatycznej oraz wdrożenie innowacyjnych rozwiązań. Więcej szczegółów dotyczących procedury wykonywania audytu znajdziesz zakładce OFERTA – AUDYT INFORMATYCZNY.
Interesuje Cię kompleksowa obsługa informatyczna? Zadzwoń do nas!

BLOG

Zobacz inne nasze artykuły

Bezpłatna wycena ✍️