Support online obsługa informatyczna dla Firm już od 1499 zł/ms

Zadzwoń : +48 22 335 28 00 
Angielski Niemiecki

VPN, czyli wirtualna sieć prywatna, zapewnia bezpieczne połączenie do danych firmowych poprzez Internet oraz chroni prywatność w sieci. W czasach, gdy nowe cyberzagrożenia pojawiają się każdego dnia, usługa jest niemal niezbędna w firmach, w których bezpieczny dostęp do zasobów poprzez Internet jest koniecznością.

Ten artykuł jest dla osób, które wciąż wahają się, czy serwer VPN jest niezbędny w ich organizacji i nie wiedzą, jaką usługę wybrać.

Poruszamy tez aspekty wykorzystania serwerów VPN do celów prywatnych

Wirtualna sieć prywatna – czyli czym jest VPN?

VPN (Virtual Private Network) to technologia, która gwarantuje prywatne i bezpieczne korzystanie z Internetu. Jest to w pełni wirtualne, pozbawione kabla rozwiązanie, pewnego rodzaju tunel między użytkownikiem a serwerem VPN i Internetem. Takie rozwiązanie zapewnia poufność przesyłanych i pobieranych informacji. VPN umożliwia utworzenie bezpiecznego, szyfrowanego połączenia z siecią lub serwerem. Można z niego korzystać w każdym miejscu i na każdym urządzeniu. Dostęp do serwera VPN jest ograniczony i moderowany. Dostęp do niego mają tylko jego użytkownicy.

VPN szyfruje wszystkie wykonywane operacje – nawet w przypadku próby przechwycenia dostępne są jedynie zakodowane, niezrozumiałe dane niemożliwe do odczytania bez odpowiedniego klucza. Obsługa połączenia VPN jest bardzo prosta. Wystarczy pobrać i zainstalować odpowiedni program, założyć konto i połączyć się z wybranym serwerem. Z serwerów VPN mogą korzystać zarówno prywatni użytkownicy (wtedy komputer zamiast łączyć się ze stroną www bezpośrednio z sieci domowej łączy się do serwera VPN, a z niego trafia na serwer docelowy), jak i firmy, które zamiast eksponować np. usługę pulpitu zdalnego do Internetu instalują serwer i udostępniają na zewnątrz sieci VPN tylko dostęp do niego.

Do czego służy sieć VPN prywatnie?

Dzięki temu, że serwer ukrywa przed innymi użytkownikami wszystko, co aktualnie robisz, korzystanie z Internetu jest znacznie bardziej bezpieczne. Możliwe jest swobodne i bezpieczne sprawdzanie poczty czy stanu konta bankowego. Jeżeli w firmowej sieci znajdują się wszystkie ważne pliki, dzięki sieci VPN można uzyskać do nich dostęp z każdego miejsca na świecie. Dodatkowo chroni przed oprogramowaniem szpiegującym, bo uniemożliwia namierzanie.

Podsumowując, gdy możesz korzystać z usług VPN, aby:

·      chronić swoją prywatność – VPN to zamknięta sieć, do której dostęp mają tylko jej użytkownicy. Inni nie mogą śledzić żadnej Twojej aktywności;

·      zabezpieczyć się przed hakerami i kradzieżą danych;

·      mieć dostęp do firmowych danych niezależnie od tego, gdzie się w tej chwili znajdujesz;

·      bezpiecznie korzystać z Internetu w podróży (np. w delegacji czy na wakacjach). Gdy łączysz się z siecią VPN i ustawisz Polskę jako lokalizację, możesz sprawdzać regionalne portale i polskie serwisy. Jest to przydatne m.in. w krajach z cenzurą i ograniczonym dostępem do wirtualnej sieci prywatnej;

·      mieć dostęp do premier filmów i seriali dzięki zmianie lokalizacji serwerów.

Jak VPN wykorzystują firmy?

Z biznesowej perspektywy, VPN może być po prostu sposobem na połączenie się pracownika z siecią firmową jako tzw. zaufany użytkownik. Sieć zabezpiecza poufne dane, również w zdalnej komunikacji między pracownikami a zespołami. Technologia szyfruje dane i gwarantuje bezpieczeństwo przed cyberatakami. Administrator sieci zwykle wykorzystuje routery brzegowe takie jak FortiGate czy Cisco, które to udostępniają bezpieczne połączenie z firmą. Instalując oprogramowanie np. FortiClient na komputerze jesteśmy w stanie zestawić bezpieczny kanał VPN z routerem. Teraz wystarczy właściwa konfiguracja, którą zapewni administrator Windows lub administrator linux by udostępnić nam dane firmy.

Technologia nabrała na znaczeniu w czasie pandemii, gdy coraz powszechniejsze stało się zatrudnianie pracowników zdalnie. Zdarza się, że pracują oni z różnych części świata i korzystają z niezabezpieczonych sieci narażonych na cyberataki. W przypadku usług VPN, przesyłane i odbierane treści są strzeżone i odpowiednio szyfrowane.

Gdy jesteśmy podłączeni do sieci firmowej poprzez VPN, osoby zapewniające helpdesk, czy też administrator aplikacji może zdalnie pomóc nam w konfiguracji komputera, instalacji oprogramowania czy też w naprawie usterek.

Wykorzystując połączenie VPN, usługi terminalowe oraz rozwiązania chmurowe (chmura prywatna, serwery dedykowane) jesteśmy w stanie wygodnie pracować z domu.

Właściwie skonfigurowana usługa VPN przez doświadczonego inżyniera sieci lub firmę informatyczną oferującą wysokiej jakości usługi IT, zapewnia bezpieczeństwo danych firmowych.

Jak działa sieć VPN?

Gdy łączysz się z VPN, Twój dostawca usług internetowych nie przekierowuje Cię bezpośrednio do miejsca docelowego – zamiast tego, Twój ruch internetowy jest przekierowany przez serwer, a dopiero potem do miejsca docelowego. VPN zmienia Twój adres IP i maskuje Twoją wirtualną lokalizację. Dzięki temu, że szyfruje Twoje dane, VPN chroni Twoje urządzenia.

Tunel VPN tworzony jest przez uprzednie uwierzytelnienie klienta przez serwer. VPN wykorzystuje protokoły szyfrowania, aby upewnić się, że nikt nie może monitorować informacji, które przepływają między Tobą a Twoim wirtualnym miejscem docelowym. Jako że kierowanie połączeń przez serwer tworzy pewnego rodzaju tunel, wymiana informacji jest często nazywana tunelowaniem – jest tylko jedno wejście i wyjście, nie można się do tunelu dostać żadnym innym sposobem.

VPN dla firmy – jak wybrać odpowiednią usługę?

Aby wybrać odpowiedni VPN dla swojej firmy, musisz rozważyć takie parametry jak liczba instancji na jedną licencję, szybkość działania, zabezpieczenie przez niekodowaną transmisją danych, poziomy zabezpieczenia danych, brak rejestrów i oczywiście cenę usługi.

Pamiętaj, że darmowy VPN to rzadko dobry wybór. Darmowy VPN to różnego rodzaju ograniczenia (mniejsza przepustowość, mniejsza liczba serwerów do wyboru itd.) oraz możliwe problemy techniczne, które mogą wpływać na bezpieczeństwo Twojej firmy. Dlatego, jeśli chcesz wdrożyć VPN w swojej organizacji, zaufaj doświadczonemu partnerowi.

Jesteś zainteresowany usługą VPN? Sprawdź oferowane przez nas usługi informatyczne. Chętnie pomożemy Ci zainstalować i skonfigurować VPN. Posiadamy specjalistów z zakresu administracja sieci, administracja serwerami Windows, administracja serwerami linux. Prowadzimy helpdesk 24 i monitoring 24 sieci i infrastruktury IT. Prowadzimy wsparcie informatyczne i outsourcing informatyczny dla klientów z wielu krajów.

BLOG

Zobacz inne nasze artykuły

Bezpłatna wycena ✍️