Support online obsługa informatyczna dla Firm już od 1499 zł/ms

Jak zbudować idealną firmę outsourcingową? Jak zapewnić kompleksową obsługę informatyczną na najwyższym poziomie? Gdy zapytamy klienta, czego oczekuje od firmy outsourcingowej, dostaniemy następujące odpowiedzi:

 • redukcja kosztów;
 • wysoka jakość usług;
 • szybkość działania;
 • wysokie kompetencje;
 • kompleksowe wsparcie dla komputerów, sieci, serwerów;
 • zrozumienie biznesowe.

Jak to spełnić?

Stanęliśmy przed tym pytaniem. Początki nie były łatwe. To długa i jednocześnie krótka historia. Pomysł, cel i ludzie. Kompetencje i upór. Na początku działalności wspieraliśmy kilkuset użytkowników końcowych. Niecałe 2 lata temu, skomputeryzowanych stanowisk pracy, które obsługiwaliśmy, było 6 000. Obecnie, mamy ich ponad 10 000. Wciąż się rozwijamy. Podstawą do uzyskania sukcesu w tej branży, jest złączenie w jedną całość: pomysłu, kompetencji ludzi i określenie celu oraz wykorzystanie zjawiska zwane „efektem skali”. Stworzenie skutecznego działu obsługi klienta, czyli Pierwszej Linii Wsparcia.

Najlepsze praktyki dla Pierwszej Linii Wsparcia

Pierwsza Linia Wsparcia jest wizytówką firmy.To właśnie tu są przyjmowane i rejestrowane zgłoszenia serwisowe, tzw. taski. Tygodniowo przyjmujemy i przetwarzamy ponad 7 000 różnego rodzaju zleceń. Drobne, średnie i te bardzo poważne, które bez naszego wsparcia, mogą skutkować poważnymi stratami finansowymi.

Obsługujemy kilkadziesiąt tysięcy zgłoszeń miesięcznie. Gwarantujemy umową SLA. Zapewniamy bezpieczeństwo IT i gwarancję ciągłości funkcjonowania firm.  Jak to robimy?

Poniżej znajdziesz kilka wskazówek.

1. Wykorzystaj w pełni potencjał swojego oprogramowania serwisowego

Jest wiele aplikacji na rynku wspierające działalność firm o naszym profilu. Tanie nie zawsze są dobre, dobre nigdy nie są tanie. Potrzeby klientów są różne. Chcąc być elastyczni w stosunku do potrzeb klienta  i świadcząc usługi na dużą skalę, procesy przyjmowania i przetwarzania zgłoszeń powinny być zautomatyzowane. Od samego początku, do obsługi zgłoszeń korzystaliśmy z aplikacji SolApp, którą stworzyliśmy sami. Przez wiele lat oprogramowanie było rozwijane, uwzględniając potrzeby naszych pracowników i klientów. Aplikacja zapewnia rejestrację zgłoszeń, wgląd w proces i status (podgląd, który z inżynierów grupy podjął działanie i na jakim jest etapie realizacji) oraz monitoruje SLA. Zapewnia możliwość wyrażenia opinii o obsłudze serwisu i poziomu satysfakcji.

Podgląd głównej strony SolApp
Podgląd głównej strony SolApp

Dodatkowo aplikacja połączona jest z centralą telefoniczną Asterisk oraz systemem monitoringu Nagios. Istotną rolę odgrywa wiedza techniczna i przystosowanie się do zarządzania dużą ilością zgłoszeń. Zadbaliśmy o rozwój i utrzymanie naszej bazy wiedzy w zakresie wsparcia technicznego. Baza wiedzy to wiedza teoretyczna i praktyczna oparta o najlepsze praktyki zarządzania usługami informatycznymi. Obecnie, to ponad 18 lat doświadczeń.

PLW korzysta z bazy wiedzy, procedur i ostatecznie skraca czas rozwiązywania problemów.

Podgląd podziału na część grup w SolApp
Podgląd podziału na część grup w SolApp

2. Posiadaj procedury na każdym szczeblu

Inżynier nie może tracić czasu na długotrwałe szukanie rozwiązania. Gwarantujemy SLA, zatem tylko dzięki zdefiniowanym procedurom, schematom, kolejności działań wiemy jak mamy postępować. Jak szybko i skutecznie rozwiązać problem.

Jak wyglądają procedury, np. w przypadku awarii hosta krytycznego?

Nasz system monitoringu wykrył problem z serwerem. Ticket w aplikacji serwisowej został stworzony automatycznie. Zgłoszenie realizuje inżynier. Zapisujemy w tasku dane kontaktowe klienta i kolejne czynności.

 1. Weryfikacja:
  • Sprawdzamy, czy host w Nagios nie jest oznaczony jako ACKNOWLEDGED, czy jest z odpowiednią datą i czy nie pozostały zapisy po wcześniejszych działaniach.
  • Sprawdzamy, czy nie ma ustawionej notyfikacji w aplikacji dla danego klienta.
  • Sprawdzamy, czy w aplikacji w zakładce Nagios nie ma dodatkowych informacji o danym hoście.
 2. Weryfikujemy czy problem dotyczy tylko jednego hosta.
 3. Weryfikujemy czy problem dotyczy wszystkich hostów z lokalnymi adresami IP, weryfikacja czy nie jest to problem z tunelem VPN między nami a klientem (np. poprzez sprawdzenie działania usług wystawionych na zewnątrz: OWA, WWW, FTP etc.). Gdy nie działa VPN to wszystkie hosty za VPN-em (wewnętrzne IP) są w Nagios unreachable lub down.
 4. Sprawdzamy, czy serwer odpowiada na PING; czy jest możliwość zalogowania się na niego przez RDP oraz ILO.
 5. W przypadku stwierdzenia problemu z łączem (nie odpowiadają brzegowe urządzenia sieciowe – modem, router), problem należy zgłosić do dostawcy łącza. W tasku wpisujemy numer zgłoszenia otrzymany od dostawcy.
 6. Po upływie 30 minut od wystąpienia awarii należy wysłać e-mail z zebranymi informacjami do:
  • konsultanta obsługującego danego klienta,
  • do lidera,
  • do osoby na emergency.
 7. Po 45 min od awarii i braku odpowiedzi na e-mail:
  • poniedziałek – piątek w godzinach 7:30 – 22:30 – kontaktujemy się telefonicznie z (w kolejności): konsultant obsługujący daną firmę, jego lider, emergency
  • sobota-niedziela w godzinach 9:00 – 22:30 – kontaktujemy się telefonicznie z (w kolejności): konsultant obsługujący daną firmę, jego lider, emergency
  • poza tymi godzinami, kontaktujemy się tylko z osobą na emergency (telefonicznie).
 8. W razie wątpliwości np. z powodu braku dostępu, haseł, czy braku kontaktu z Emergency – kontaktujemy się z managerem firmy oraz wyjeżdżamy do klienta w trybie natychmiastowym.
 9. Wpisujemy w zgłoszeniu, co zostało zrobione, ustalone i kto będzie dalej realizował zlecenie.

Na zakończenie zagadnień związanych z procedurami, należy pamiętać o kwestiach, które w sposób bezpośredni nie są związane z rozwiązaniem problemów technicznych, ale są ważne z punktu widzenia klienta, to m.in.:

 • Przyjęcie/odejście pracownika z firmy.
 • Przyjęcie/odejście nowego klienta.
 • Audyt informatyczny klienta.
 • Audyt wewnętrzny cykliczny.
 • Konfiguracja i instalacja sprzętu komputerowego.
 • Konfiguracja i instalacja nowego serwera (Windows lub Linux).
 • Konfiguracja backupu (kopii zapasowej).

3. Jak przygotować swój zespoły IT?

Pytanie jest dość istotne. Różnorodność problemów w IT, z jakimi spotykają się nasi informatycy, jest większym wyzwaniem niż ilość zgłoszeń. Pierwszy typ problemów, których jest najwięcej, to powtarzalne i proste zadania do rozwiązania. Drugi typ wymaga znacznie większego nakładu pracy.

Zarządzanie wiedzą naszych konsultantów i inżynierów odegrało dość istotną rolę. Uporządkowaliśmy ją i stworzyliśmy 4 typy zespoły kompetencyjne:

 1. Pierwsza Linia Wsparcia (PLW), która przyjmuje i realizuje podstawowe zgłoszenia typu helpdesk telefonicznie i e-mailowo.
 2. Zespoły wsparcia klientów.  Grupy specjalistów IT, np. administratorzy serwerów Windows i Linux, którzy obsługują przydzielonych klientów.
 3. Zespół  administratorów sieci komputerowych. Wyodrębniony zespół, który konfiguruje i wspiera urządzenia sieciowe klientów.
 4. Inżynierowie, którzy nadzorują pracę na poziomie firmy, w tym Quality Assurance Manager.

Na co jeszcze stawiamy? Na cykliczne szkolenia, które budują wiedzę i poszerzają horyzonty. Zarządzanie wiedzą, pozwoliło członkom zespołu stać się ekspertami w danej dziedzinie.

4. Mądrze podchodź do umów SLA

Uważamy, że każdemu zespołowi serwisowemu, powinno zależeć, aby jego klienci mieli jak najlepszą obsługę. W tym celu, w naszym systemie stworzyliśmy możliwość weryfikacji jakości pracy naszych informatyków. Cele, które nakreśliliśmy, nie były łatwe do realizacji np. problemy z dotrzymaniem SLA. Stworzyliśmy zatem system, który na każdym etapie prac nad zgłoszeniem zapewnia  pełny monitoring procesu. 

Wdrożenie systemu weryfikacji zapewniło łatwą kontrolę i śledzenie realizacji zgłoszeń przez kierowników zespołów. W zależności od potrzeb firmy, system zapewnia modyfikację ustawień parametrów, które chcemy mierzyć. Quality Assurance Manager odpowiada za realizację polityki jakościowej naszej firmy, w tym za SLA.

5. Promowanie obsługi zdalnej

Statystyki pokazują, że większość klientów woli korzystać ze wsparcia zdalnego. Aby jednak było to możliwe, musieliśmy wdrożyć bezpieczne rozwiązanie. Moduł klienta, który nie wymaga instalacji. SolQS, czyli zdalny pulpit zoptymalizowany pod kątem błyskawicznej obsługi zdalnej.

Program SolQS do obsługi zdalnej
Program SolQS do obsługi zdalnej

Wspomniany powyżej program to jeden najbardziej przyjaznych klientowi sposobów na ułatwienie połączenia się z naszymi specjalistami IT. Banalnie prosty i łatwo dostępny.

6. Spójrz na szerszą perspektywę i zmierz swoje postępy

Na  pierwszym miejscu stawiamy na jakość obsługi klienta. Przeznaczamy czas na zgłębianie wiedzy w obszarach, które mogą nam pomóc w dokonaniu najszybszych i najskuteczniejszych rozwiązań. Gdy zamykamy zgłoszenie, pytamy klienta jak ocenił naszą pracę. Jeśli ocena jest poniżej 3, natychmiast kontaktujemy się z klientem, zbieramy informacje, dokonujemy wewnętrznych korekt. Naszym celem jest, by uzyskiwać same piątki.

Skupiamy się nie tylko na rozwiązywaniu problemów, ale i na zapobieganiu przyszłym incydentom.

Firmę zbudowaliśmy od podstaw. Doświadczenie i wiedzę zdobyliśmy dzięki idealnemu zespołowi inżynierów i informatyków. Dziś dostarczamy najwyższej klasy usługi informatyczne w Polsce, często w trybie 24/7/365. Wspieramy klientów w kraju, w Europie oraz w USA, zapewniamy ciągłość działania systemów informatycznych. O jakości naszych usług może świadczyć fakt, że większość naszych klientów jest z polecenia.

Helpdesk dla 10000 i większej ilości użytkowników:

 • ludzki potencjał pierwszej linii wsparcia,
 • narzędzia wspierające obsługę zgłoszeń dopasowane do potrzeb klienta i inżyniera,
 • przejrzyste procedury rejestracji, realizacji i eskalacji zgłoszeń,
 • zarządzanie wiedzą i kompetencjami zespołu,
 • gwarancja jakości i czasów reakcji,
 • zaufanie i bezpieczeństwo,
 • zgrany team, zaangażowanie i dobra atmosfera pracy to Support Online.

Helpdesk 24/7 jest jednym z kluczowych elementów oferty firmy informatycznej Support Online. Oferujemy profesjonalne wsparcie dla użytkowników, system ewidencyjny zgłoszeń, gwarantowane SLA a także bezpieczeństwo. Chcesz poznać więcej szczegółów? Kliknij TUTAJ.

Łukasz Terlikowski
Quality Assurance Manager w Support Online

BLOG

Zobacz inne nasze artykuły

Bezpłatna wycena ✍️