Support online obsługa informatyczna dla Firm już od 1499 zł/ms

Co jest celem każdego przedsiębiorstwa?

W warunkach gospodarki rynkowej celem każdego przedsiębiorstwa jest możliwość generowania zysków.

Motorem napędzającym rozwój firmy jest jej konkurencyjność. Wpływ na nią mają między innymi innowacyjność, unikalność, dostępność oferty w Internecie. Z drugiej strony, by zapewnić klientom i pracownikom łatwy dostęp do odpowiedniej części infrastruktury przedsiębiorstwa, wymagane są znaczne nakłady inwestycyjne takie jak:

 • zakup serwerów
 • ciągłe dbanie o bezpieczeństwo danych w firmie
 • regularne aktualizacje systemów i aplikacji
 • koszty pracy, czyli administracja serwerami, administracja sieci, helpdesk

Wysoki próg wejścia, a więc konieczność ponoszenia dużych nakładów finansowych, był dla mniejszych firm czasami nie do zaakceptowania. Dzięki temu na rynku zwyciężały korporacje posiadające znaczne zasoby pieniężne.

Od kiedy jednak pojawiły się usługi dostępne w formie subskrypcji, a w szczególności rozwiązania chmurowe, nawet mniejsze firmy są w stanie konkurować z dotychczasowymi potentatami.

Jedną z platform oferujących kompleksowe usługi chmurowe dla firm jest Microsoft Azure. Każda firma, która używa Microsoft 365 (zwana również Office 365) ma również kawałek bezpłatnego Azure w swojej subskrypcji (konta użytkowników M365 znajdują się w katalogu AzureAD (AAD), jednej z usług Azure)

Chmura Microsoft Azure działa jako platforma IaaS – Infrastructure as a Service – infrastruktura jako usługa. Oznacza to, że firma Microsoft udostępnia zasoby na swoich serwerach, dba o bezpieczeństwo zasobów oraz zapewnia ich wysoką dostępność. Firma (klient Azure) instaluje swoje serwery oraz aplikacje w tym środowisku i zajmuje się sama obsługą tej warstwy. Jeżeli organizacja posiada już własne serwery, może je przenieść do Azure lub połączyć oba modele: lokalny i chmurowy razem.

Lista usług Azure

Jakie podstawowe usługi zapewnia Azure?

Lista wszystkich usług oferowanych przez chmurę Microsoft Azure jest bardzo długa. Najczęściej wybierane to:

 • Maszyny wirtualne Windows, Linuks – mogą zastąpić serwery fizyczne w firmie
 • Magazyn danych (często nazywany chmurowym serwerem plików) – miejsce na pliki, aplikacje i dyski maszyn wirtualnych
 • Kopie zapasowe maszyn wirtualnych oraz plików, również ze środowiska lokalnego
 • Katalog tożsamości – kont użytkowników i komputerów Azure Active Directory – możliwość synchronizacji kont i haseł z lokalnego środowiska Active Directory
 • Aplikacje – możliwość przeniesienia lokalnych aplikacji bądź stworzenia środowiska hybrydowego. Azure posiada również katalog wspieranych aplikacji, którymi można zarządzać z poziomu platformy, np. włączyć synchronizację użytkowników z AzureAD, dodawać prawa dostępu
 • Funkcje – automatyzacja procesów firmowych
 • Sieć wirtualna – wszystko co potrzebne do połączenia i rozdzielenia ruchu między lokalizacjami fizycznymi i wirtualnymi, serwerami i aplikacjami
 • Wirtualne desktopy (VDI) – możliwość korzystania z mocy obliczeniowej Azure jako środowiska terminalnowego – Twoi pracownicy nie muszą mieć szybkiego komputera firmowego – mogą się zalogować do komputera wirtualnego z dowolnego miejsca, dodatkowo zabezpieczając połączenia drugą warstwą uwierzytelnienia (MFA)
 • Zarządzanie urządzeniami mobilnymi (MDM) lub tylko ich aplikacjami (MAM) – możesz zarządzać firmowymi urządzeniami z systemem Windows, MacOS, Android i iOS, a także aplikacjami instalowanymi na urządzeniach firmowych i prywatnych
 • Bazy danych SQL – baza danych dla aplikacji
 • Internet rzeczy (IoT Hub) – monitorowanie sterowników umieszczonych w urządzeniach firmowych i domowych, np. sterowników produkcyjnych czy komputerów opartych o technologię ARM

Azure czy jest bezpieczny? Zabezpieczenia platformy

To, co odróżnia chmurę Azure od firmowej serwerowni, serwerów on-premise, lokalnej sieci komputerowej, to całościowe i spójne podejście do tematu bezpieczeństwa danych w chmurze.

Firma Microsoft stosuje politykę ZeroTrust[1]. Oznacza to, że Microsoft zakłada możliwość ataku hakerskiego w każdym miejscu infrastruktury swojej i swojego klienta. Z tego powodu wprowadzony został wielopoziomowy system zabezpieczeń. Powodują one, że bezpieczeństwo informatyczne firmy jest na najwyższym poziomie:

 • Wbudowane zabezpieczenia Azure są zgodne z większością norm światowych i potwierdzone cyklicznymi audytami i certyfikacją (ISO, PCI, SOC, CSA, itp.)[2]
 • Wielokrotne uwierzytelnienie (MFA) – możliwość wymuszenia dodatkowego zabezpieczenia dostępu do danych w Azure w postaci powiadomienia w aplikacji, kodu tymczasowego, SMS, tokenu USB,telefonu
 • Dostęp warunkowy (usługa Premium) – przyznanie dostępu do zasobów Azure na podstawie wybranych kryteriów, np. lokalizacji, typu urządzenia
 • Szyfrowanie maszyn wirtualnych
 • Wykorzystanie sztucznej inteligencji w procesie badania zachowań użytkownika – rejestrowanie podejrzanych prób logowania i możliwość automatycznej reakcji na wykryte zagrożenia, np. blokowania konta lub wymuszania użycia drugiej warstwy uwierzytelnienia (MFA)
 • Wysoka dostępność zasobów – w zależności od poziomu usługi w chmurze dostępne są różne możliwości zadbania o redundację, np. każdy zasób plikowy jest wewnętrznie replikowany w obrębie jednego centrum danych trzykrotnie. Jeżeli jesteś w stanie ponieść większe koszty, możesz wybrać dodatkową opcję jaka daje repilkacja serwerów do innych centrów danych lub nawet innych regionów geograficznych, zwiększając w ten sposób ilość miejsc posiadających kopie Twoich danych. Dzięki temu w razie problemów z dostępem do jednego centrum danych, Ty i Twoi klienci mogą dalej połączyć się z innymi lokalizacjami.
 • Skalowanie – to unikalna cecha Azure, która umożliwia przypisanie odpowiedniej ilości zasobów potrzebnych do obsłużenia większej ilości zapytań. Gdy uruchamiasz promocję w firmie albo Twoja branża cechuje się sezonowością, możesz skorzystać na dynamicznym regulowaniu ilości zasobów, np. maszyn wirtualnych potrzebnych do obsługi aplikacji umieszczonej w Azure. Gdy pojawi się potrzeba, Azure włączy dodatkowe instancje maszyn wirtualnych, by obsłużyć pojawiający się ruch, a Twoi klienci nie odczują przestojów czy spowolnienia działania strony internetowej.
 • Administracja serwerami, administracja usługami, administracja siecią w platformie Azure wymaga specyficznej wiedzy od inżynierów by zadbać o bezpieczeństwo informatyczne firmy.

Czy Azure jest za darmo? – Usługi bezpłatne w chmurze Microsoftu

Chmura Azure oferuje pakiet stale dostępnych usług bezpłatnych w ramach posiadanego konta. Oznacza to, że dostaniesz pakiet automatyzacji i bezpieczeństwa środowiska już w ramach darmowego konta. Dodatkowo jest możliwość przetestowania usług premium przez 30 dni, a niektórych nawet przez 12 miesięcy.

Usługi bezpłatne w Azure

Konfiguracja Azure – Integracja

Chmura Azure jest zintegrowana z Microsoft 365. Jeżeli Twoja firma używa teraz Microsoft 365, możesz w prosty sposób dołączyć ofertę Azure do swoich aplikacji Office 365.  

Przykłady integracji:

 • Zarządzanie urządzeniami firmowymi i prywatnymi.
 • Do maszyn wirtualnych Azure, urządzeń podpiętych przez Intune i wirtualnych desktopów użyjesz kont użytkowników AzureAD.
 • Usługi AzureMFA (zwane też Microsoft MFA) – wielokrotnego uwierzytelnienia użyjesz do zabezpieczenia aplikacji podłączonych do Azure i Microsoft 365.
 • Polityki bezpieczeństwa i warunkowego dostępu do Azure wykorzystasz również do podłączonych urządzeń i aplikacji.

Chmura dla firm a postaci Azure ostatecznie pomoże Ci zrezygnować z fizycznej serwerowni.

Microsoft Azure Wdrożenie – Koszty i licencjonowanie

Wielką zaletą Azure jest możliwość korzystania z przydzielonych do wykupionej usługi licencji. Instalując komputer czy serwer wirtualny otrzymujesz licencję systemu operacyjnego oraz możesz korzystać z jego najnowszych wersji. Jeżeli posiadasz już własne licencje wykupione w programie licencjonowania zbiorowego, to możesz ich użyć, a Microsoft odliczy koszt licencji z maszyny wirtualnych.

Jeżeli już nie potrzebujesz zasobów – wystarczy je usunąć, by zapłacić mniejszy rachunek.

Płatność za usługi odbywa się w dwóch głównych trybach:

 • za faktyczne zużycie,
 • za zaplanowane zużycie maszyn wirtualnych (rezerwacja zasobów).

Rezerwacja zasobów umożliwia duże oszczędności – nawet do 72% lub 80%[3] w porównaniu do płatności za faktyczne zużycie. Wystarczy zarezerwować odpowiednią ilość wybranych maszyn wirtualnych na rok, dwa lub trzy, by cieszyć się mniejszymi rachunkami.

oszczędzaj z microsoft Azure
Na rezerwacji Azure można sporo zaoszczędzić[4]

W przypadku wybrania formy płatności za faktyczne zużycie, aby obniżyć koszty, można użyć automatycznego wyłączanie maszyn wirtualnychgdy nie są używane. By sprawdzić wysokość cen i zaplanować wydatki, odwiedź kalkulator cen Azure. Jest też możliwość sprawdzenia działania Azure przez 30 dni z kontem testowym o wartości 200 $[5]. Na wszelkie pytania o koszty, dobór licencj pomogą Ci odpowiedzieć specjaliści z działu handlowego Support Online.

Twoja firma w Azure – Dla kogo chmura Azure?

Oferta platformy usług chmurowych Microsoft Azure skierowana jest do każdego przedsiębiorstwa. Małe firmy mogą skorzystać na wysokim poziomie bezpieczeństwa i testowaniu rozwiązań, na które w środowisku fizycznych serwerów po prostu nie mogłyby sobie pozwolić. Duże firmy mogą pozbyć się serwerowni choćby z kilku lokalizacji i wdrożyć rozwiązania hybrydowe, zwiększając dostępność własnych usług. Chmura dla firm w wykonaniu Microsoft Azure jest dobrym rozwiązaniem dla Twojego biznesu.

Jeżeli zastanawiasz się nad przeniesieniem swojej firmy do chmury i skorzystaniem z Azure to zapraszamy do kontaktu z Support Online. Możesz napisać maila lub po prostu zadzwonić. Chętnie porozmawiamy o takich tematach jak wdrożenie Azure, migracja danych do Azure, konfiguracja środowiska Azure czy zarządzanie Azure.

Support Online działa od 2002 roku, a naszą sztandarową usługą jest kompleksowa obsługa informatyczna firm (outsourcing informatyczny). W ramach umowy na stałe wsparcie IT realizujemy następujące obowiązki: helpdesk 24/7, administracja serwerami oraz monitoring środowiska informatycznego, zarządzanie siecią komputerową, wdrożenie Office 365 (Microsoft 365) czy szkolenia z cyberbezpieczeństwa.

Zapraszamy również do zapoznania się opiniami o Support Online Sp. z o.o. w dziale referencje.


[1] Model Zero Trust — nowoczesna architektura zabezpieczeń | Rozwiązania zabezpieczające firmy Microsoft

[2] Azure compliance documentation | Microsoft Docs

[3] Zarezerwowane wystąpienia maszyn wirtualnych na platformie Azure | Microsoft Azure

[4] Zarezerwowane wystąpienia maszyn wirtualnych na platformie Azure | Microsoft Azure

[5] Już dzisiaj utwórz bezpłatne konto na platformie Azure | Microsoft Azure

Maciej Ochal
Administrator i Trener Microsoft w Support Online

BLOG

Zobacz inne nasze artykuły

Bezpłatna wycena ✍️