Support online obsługa informatyczna dla Firm już od 1499 zł/ms

Zagrożenie ze strony przestępstw komputerowych stale rośnie, a celem hakerów są przede wszystkim przedsiębiorstwa. Zdecydowana większość firm nieustannie korzysta z rozwiązań cyfrowych, zwłaszcza online – warto zatem dowiedzieć się, co może zagrozić bezpieczeństwu systemów komputerowych.

Czym są przestępstwa komputerowe?

Termin „przestępstwo komputerowe” to wspólne określenie dla wszystkich przestępstw, które mogą być wykonywane z wykorzystaniem komputerów i innych urządzeń informatycznych. Dokładna definicja może być nieco inna w różnych aktach prawnych. Dla przykładu polski Kodeks karny nie opisuje wprost tego pojęcia, zamiast tego wprowadzając osobne artykuły dla poszczególnych czynów tego typu.

Najczęściej bezpośrednim celem przestępców są poufne dane, jednak przestępstwa takiego rodzaju mogą obejmować także np. kradzież tożsamości czy naruszenie praw autorskich. Warto przy tym zaznaczyć, że pod tym pojęciem mieści się zarówno hakowanie, jak i m.in. piractwo komputerowe czy rozpowszechnianie złośliwych programów.

Przykłady przestępstw komputerowych

Jakie możemy wyróżnić przestępstwa komputerowe? Przykłady obejmują m.in. hakowanie, podsłuchiwanie, różnego rodzaju oszustwa i fałszerstwa, a także coraz częstsze ataki DDoS oraz naruszenie integralności danych poprzez ataki ransoware. Co istotne, przestępczość internetowa nieustannie się rozwija wraz ze wzrostem udziału rozwiązań online zarówno w codziennym życiu, jak i działalności firm z praktycznie każdej branży. Z tego względu wciąż pojawiają się nowe rodzaje przestępstw komputerowych.

Sabotaż komputerowy

Według definicji stosowanej w polskim prawie sabotaż komputerowy jest działaniem, które ma na celu zakłócenie działania systemu komputerowego. Artykuł opisujący to przestępstwo określa również metody wykonania tego czynu, to m.in. modyfikacja danych bez uprawnień lub naruszenie integralności systemu. Wymiar kary wynosi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Szpiegostwo komputerowe

W tym przypadku prawo obowiązujące w naszym kraju nie odnosi się bezpośrednio do tego rodzaju przestępstwa komputerowego, jednak stosuje się ogólne przepisy dotyczące szpiegostwa. Zakłada się tutaj przede wszystkim działanie na korzyść innego kraju. Jest to bardzo poważnie karane przestępstwo – grozi za to do 10 lat więzienia, a osoby kierujące obcym wywiadem mogą otrzymać karę nawet 25 lat pozbawienia wolności.

Podsłuch komputerowy

Również tutaj nie ma osobnych przepisów. Podsłuch komputerowy oznacza jednak przeważnie również nielegalny dostęp do poufnych informacji, za co może grozić grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do lat 2.

Kodeks karny a przestępstwa komputerowe

Co to jest przestępczość komputerowa w rozumieniu Kodeksu karnego? Termin ten nie doczekał się jeszcze bezpośredniej definicji. Nasze przepisy wskazują jednak różne czyny, które uznaje się za przestępczość komputerową, w tym:

  • oszustwo komputerowe,
  • fałszerstwo komputerowe,
  • udaremnienie uzyskania informacji osobom uprawnionym, w tym również udaremnienie dostępu,
  • piractwo komputerowe (opisane wraz z kradzieżą w art. 278 kk).

Wymieniane przez Kodeks karny przestępstwa komputerowe to również m.in. tworzenie narzędzi hakerskich i podszywanie się pod inne osoby. Kary za przestępstwa komputerowe są bardzo różne. W wielu przypadkach stosuje się przede wszystkim grzywnę (np. udaremnienie dostępu i udaremnienie uzyskania informacji), z kolei w innych odpowiedzialność karna za przestępstwa komputerowe może wynosić nawet 10 lat więzienia.

Przestępstwa komputerowe w Polsce

Skala tego zjawiska w naszym kraju ciągle rośnie. Według statystyk policji, licząc wszystkie przestępstwa komputerowe w Kodeksie karnym, w 2020 roku stwierdzono aż 55 tys. takich zdarzeń – aż o 50% więcej niż według danych z 2016 roku.

Większość spraw związanych z przestępczością komputerową obejmuje rozpowszechnianie złośliwych programów typu ransomware. Oprogramowanie tego rodzaju sprawia, że dostęp do plików lub urządzeń zostaje zablokowany aż do zapłaty okupu dla hakerów.

Jakie dane są najczęściej celem przestępstw komputerowych?

Przeważnie hakerzy celują w uzyskanie poufnych danych osobowych, jak również informacji zapewniających dostęp do systemów firmy. Warto szczególnie uważać na wszelkie kwestie związane z finansami przedsiębiorstwa.

Należy przy tym zaznaczyć również rolę ochrony własności intelektualnej. To kolejny obszar, w którym możemy sporo stracić przy naruszaniu uprawnień i niepowołanym dostępie do danych – dla wielu firm przestępstwa na tym polu mogą generować niemałe straty.

Jak chronić swoją firmę przed przestępstwami komputerowymi?

Warto przede wszystkim wiedzieć, jakie przestępstwa komputerowe w Kodeksie karnym i innych dokumentach mogą najbardziej zagrozić naszemu przedsiębiorstwu. Dzięki temu będziemy w stanie znacznie lepiej zareagować w razie wykrycia tego typu działań. Przeprowadzony audyt bezpieczeństwa, wdrożenie zeleceń, które wsklazuje audyt bezpieczeństwa to pierwszy krok. Następnym etapem jest ciagła edukacja pracowników – wszystkie firmy powinny zainwestować w szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa i ochrony danych.

Istotne jest również odpowiednie przygotowywanie firmowej infrastruktury. Kopie zapasowe, replikacja danych, backup danych w chmurze, backup danych off-line, antywirusy, zapory ogniowe – to tylko część rozwiązań, które można wykorzystać w celu zwiększenia bezpieczeństwa wobec przestępstw komputerowych.

Zadbaj o bezpieczeństwo Twojej firmy razem z Support Online. Oferujemy usługi informatyczne m.in. zarządzanie siecią komputerową czy backup danych, które pozwolą ochronić dane Twojej firmy. Nieautoryzowany dostęp czy cyberatak mogą skutecznie zniszczyć cenne pliki, dlatego nie czekaj i zgłoś się do nas. W naszej ofercie znajdziesz również szkolenie z cyberbezpieczeństwa – zwiększona świadomość pracowników to większe bezpieczeństwo firmy.

Masz pytania? Zadzwoń lub napisz.

BLOG

Zobacz inne nasze artykuły

Bezpłatna wycena ✍️