Support online obsługa informatyczna dla Firm już od 1499 zł/ms

Branża informatyczna jest niezwykle zróżnicowana i stosunkowo szybko się rozwija, co oznacza, że koszty usług IT mogą się znacznie różnić. Czynniki, takie jak rodzaj usługi, skomplikowanie projektu, wymagane umiejętności i doświadczenie, a także lokalizacja dostawcy usług, wszystko to może wpłynąć na końcowy cennik. W poniższym artykule przyjrzymy się zagadnieniom związanym z kosztami usług IT. Zachęcamy do lektury!

Czym jest outsourcing IT?

Outsourcing IT, znany też jako zewnętrzne zlecanie usług informatycznych, to praktyka polegająca na powierzeniu zewnętrznej firmie różnych funkcji IT, które mogą być wykonywane wewnętrznie lub zdalnie. Outsourcing obejmuje zwykle szeroki zakres usług, takich jak instalacja i aktualizacja oprogramowania, zarządzanie infrastrukturą IT, wsparcie techniczne, bezpieczeństwo sieci, a nawet szkolenia dla pracowników.

Outsourcing IT ma wiele korzyści. Poniżej omawiamy krótko najważniejsze z nich.

 • Zmniejszenie kosztów – zatrudnianie pełnoetatowego personelu IT może być kosztowne, zwłaszcza dla małych firm. Outsourcing pozwala firmom zredukować te koszty, gdyż płacą tylko za usługi, z których faktycznie korzystają.
 • Dostęp do specjalistów – firmy outsourcingowe zatrudniają zazwyczaj zespół ekspertów z różnych dziedzin IT, co oznacza, że mają zdolność do obsługi szerokiego zakresu projektów związanych z zarządzaniem IT.
 • Zwiększenie efektywności – outsourcing IT pozwala firmie skupić się na swojej głównej działalności, zamiast zarządzać wewnętrznym zespołem IT.

Cennik usług informatycznych – od czego zależy?

Cennik outsourcingu IT może się znacznie różnić w zależności od wielu czynników. Poniżej przedstawiamy kluczowe aspekty, które mogą wpłynąć na koszty outsourcingu IT.

 • Rodzaj usług – usługi IT mają różne ceny. Na przykład, aktualizacja oprogramowania na zamówienie zwykle jest droższa niż standardowe usługi wsparcia technicznego.
 • Usługi specjalistyczne – im bardziej specjalistyczne umiejętności są wymagane, tym wyższa może być cena. Usługi związane z bezpieczeństwem cybernetycznym czy analizą big data mogą na przykład kosztować więcej, ze względu na potrzebę zaangażowania ekspertów w tych dziedzinach.
 • Projekty – większe projekty wymagają więcej czasu i zasobów, co przekłada się na wyższe koszty.
 • Lokalizacja – firmy outsourcingowe z różnych części Polski mogą oferować różne ceny. Te same usługi IT w dużych miastach są zwykle droższe niż te w mniejszych.
 • Model współpracy – niektóre firmy oferują stałą stawkę za projekt, podczas gdy inne mogą stosować stawki godzinowe. Model ten może wpływać na końcową cenę usługi.
 • Dodatkowe usługi – często firmy outsourcingowe oferują dodatkowe usługi, takie jak szkolenia, wsparcie po zakończeniu projektu itp. Mogą one wpływać na ogólny koszt outsourcingu.

Koszty usług IT

Określenie dokładnych kosztów outsourcingu IT jest problematyczne, ponieważ jak już wspomnieliśmy, ceny zależą od wielu czynników. Poniżej przedstawiamy jednak przykładowe koszty, które mogą pomóc Ci zorientować się w potencjalnych cenach na rynku. Ceny obejmują usługi IT w 2023 roku.

 • Wdrożenie programów antywirusowych – godzina pracy mniej więcej od 130-200 zł netto.
 • Backup serwerów – godzina pracy do 180 zł netto.
 • Konfiguracja VPN – godzina pracy od 180 do 250 zł netto.
 • Audyt informatyczny sieci – godzina pracy od 150-350 zł netto.
 • Doradztwo informatyczne i konsultacje – godzina pracy od 100 do 200 zł netto.

Popularną usługą IT, świadczoną przez wiele firm outsourcingowych jest hosting strony internetowej, baz danych i poczty e-mail wraz z administracją. Wynosi on mniej więcej około 1000 zł miesięcznie, w zależności od ilości kont, wielkości skrzynek.

Warto pamiętać, że są to wyłącznie ceny przykładowe. Poszczególni dostawcy, bazując np. na wysokiej jakości usług, mogą oczekiwać więcej pieniędzy za roboczogodzinę. Bardzo często usługi świadczone w sposób kompleksowy są nieco tańsze. Nawiązując zatem współpracę z określoną firmą, warto podpisać umowę na kilka usług IT bądź na całkowity outsourcing IT, wtedy na pewno opłata abonamentowa będzie niższa niż koszt zsumowanych roboczogodzin w danym miesiącu. 

Outsourcing IT czy własny dział informatyczny w firmie?

Podjęcie decyzji pomiędzy tym, czy warto zdecydować się stworzyć wewnętrzny zespołu IT a skorzystać z outsourcingu IT, to istotny wybór, który może mieć duży wpływ na koszty i efektywność Twojej firmy. Poniżej omawiamy krótko na co warto się zdecydować ostatecznie

Zatrudnianie wewnętrznego zespołu IT

Koszty związane z zatrudnieniem wewnętrznego zespołu IT obejmują nie tylko wynagrodzenia, ale również benefity dla pracowników, takie jak ubezpieczenie zdrowotne, fundusz emerytalny, szkolenia i rozwój. Ponadto, musisz uwzględnić koszty rekrutacji i retencji pracowników, a także koszty infrastruktury IT.

Zalety posiadania wewnętrznego zespołu IT obejmują szybki dostęp do wsparcia, głębokie zrozumienie Twojej firmy i jej systemów, a także możliwość kontrolowania wszystkich aspektów procesu IT.

Jednakże, zatrudnienie wewnętrznego zespołu IT może być kosztowne, zwłaszcza dla małych firm. Ponadto, utrzymanie na bieżąco umiejętności i wiedzy zespołu IT może wymagać dodatkowych inwestycji w szkolenia i certyfikaty. Dlatego rozsądniej jest skorzystać z usług zewnętrznych przedsiębiorstw, gdyż jako właściciel płacisz tylko za usługę i omijasz tak zwane koszty dodatkowe oraz zyskujesz ciągłość obsługi nie martwiąc się zwolnieniami, urlopami oraz pozostałymi kwestiami natury HR.

Outsourcing IT

Koszty outsourcingu IT mogą być bardziej przewidywalne, ponieważ zazwyczaj obejmują stałą, miesięczną opłatę lub opłatę za projekt. Możesz zapłacić tylko za usługi, których naprawdę potrzebujesz, co w efekcie jest dużo bardziej opłacalne.

Outsourcing IT daje firmie dostęp do szerokiego zakresu umiejętności specjalistów i ich doświadczenia. Czynniki te wpływają na zwiększenie efektywności działań, co często pozwala firmie, korzystającej z takich usług, na o wiele szybszy rozwój, możliwość pomnażania zysków i umożliwia skupienie się na działaniach swojej organizacji.

Jak wybrać rozsądnie?

Wybór konkretnej usługi IT w sposób rozsądny wymaga przemyślanej analizy i porównania różnych opcji. Przede wszystkim, zrozumienie swoich rzeczywistych potrzeb biznesowych i celów jest kluczowe. Powinieneś wiedzieć, jakie usługi są dla Ciebie niezbędne, a jakie są mniej istotne.

Następnie, porównaj różne oferty dostawców usług IT. Nie kieruj się tylko ceną, ale bierz pod uwagę także jakość usług, reputację dostawcy, doświadczenie i poziom wsparcia. Pamiętaj, że najtańsza oferta nie zawsze jest najlepsza. Nie bój się negocjować warunków umowy, zwłaszcza jeśli planujesz długoterminową współpracę. Wreszcie, regularnie oceniaj i monitoruj efektywność świadczonych usług IT, aby upewnić się, że dostajesz oczekiwaną wartość za swoje pieniądze i nie przepłacasz za usługi, których nie potrzebujesz.

Pamiętaj że istnieją też modele mieszane, własny dział IT wraz outsourcingiem wybranych usług. Przykładem może być firma, która ma własny zespół administratorów, ale z racji na potrzebę posiadania helpdesku w trybie 24/7, decyduje się na skorzystanie z niego w ramach outsourcingu. 

Podsumowanie

Ceny usług Informatycznych są zróżnicowane, ponieważ zależą od bardzo wielu czynników, takich jak lokalizacja firmy świadczącej wsparcie IT, rodzaj usługi, zakres usług, dostępność do zasobów oraz wiedzy. Najczęściej usługi te podlicza się na podstawie roboczogodziny. Za wiele podstawowych usług zapłacisz mniej więcej do kilkuset złotych netto.

Korzystając z oferty kompleksowo, bardzo często możesz liczyć na atrakcyjne zniżki. Przed podpisaniem umowy warto dogłębnie przeanalizować, jakie konkretnie usługi IT będą Ci potrzebne, a które możesz wdrożyć dopiero z czasem. 

BLOG

Zobacz inne nasze artykuły

Bezpłatna wycena ✍️