Support online obsługa informatyczna dla Firm już od 1499 zł/ms

Zadzwoń : +48 22 335 28 00 
Angielski Niemiecki

W obliczu nieustannie rozwijających się wymagań biznesowych i technologicznych wirtualizacja zyskuje na znaczeniu jako nieodzowny element infrastruktury IT w przedsiębiorstwach. VMware, jako jeden z liderów w tej dziedzinie, oferuje zaawansowane rozwiązania, które pomagają organizacjom w osiągnięciu większej wydajności, bezpieczeństwa i skalowalności. Przez oddzielenie fizycznych zasobów sprzętowych od wirtualnych środowisk, VMware umożliwia lepsze wykorzystanie istniejących zasobów, redukcję kosztów oraz zwiększenie dostępności i odporności systemów.

Czym jest wirtualizacja i do czego służy?

Wirtualizacja to proces symulowania zasobów logicznych na jednej maszynie fizycznej. Innymi słowy, na jednym urządzeniu, możemy stworzyć kilka wirtualnych maszyn, takich jak serwery, stacje robocze, urządzenia sieciowe czy urządzenia przechowywania danych. Oto kilka głównych celów i zastosowań wirtualizacji:

 • Konsolidacja: Pozwala na uruchamianie wielu wirtualnych maszyn na pojedynczym serwerze fizycznym, co zwiększa efektywność wykorzystania sprzętu i obniża koszty.
 • Izolacja: Każda wirtualna maszyna jest izolowana od innych, co zwiększa bezpieczeństwo i stabilność, ponieważ problemy systemowe w jednej maszynie nie wpływają bezpośrednio na inne.
 • Testowanie: Umożliwia tworzenie odizolowanych środowisk testowych i deweloperskich bez potrzeby inwestowania w dodatkowy sprzęt.
 • Łatwość zarządzania i migracji: Umożliwia centralne zarządzanie, co ułatwia i przyspiesza prace. Wirtualne maszyny można również łatwo przenosić między hostami, co ułatwia zarządzanie zasobami i zapewnia elastyczność.
 • Odzyskiwanie danych po awarii i ciągłość działania: Wirtualizacja umożliwia szybsze i bardziej efektywne tworzenie kopii zapasowych, jak ich późniejsze odzyskiwanie po awariach.
 • Optymalizacja aplikacji i obciążenia: Pozwala na lepsze dopasowanie zasobów obliczeniowych do potrzeb konkretnych systemów czy aplikacji, co zwiększa wydajność.

Hypervisor

Przed poznaniem różnych narzędzi VMware, warto jeszcze poznać termin „Hipernadzorca” (ang. Hypervisor) oraz jego klasyfikację. Służy on przede wszystkim do zarządzania procesami pomiędzy zasobami fizycznymi, a wirtualnymi. Dla przykładu zarządza kolejnością użycia procesora przez maszyny wirtualne, aby nie zakłócały się nawzajem lub w razie potrzeby emuluję jednostkę centralną. Mimo wielu technologi wirtualizacji możemy rozdzielić dwa typy Hypervisora:

 • Typ 1 (bare metal): Pracuje bezpośrednio na sprzęcie fizycznym, mając nad nim pełną kontrolę bez pośrednictwa systemu operacyjnego gospodarza.
 • Typ 2 (hosted): Działa jako oprogramowanie, instalowane na tradycyjnym systemie operacyjnym takim jak Windows, MacOS czy Linux. Jest swojego rodzaju emulatorem dla środowisk wirtualizacyjnych.

Co to jest VMware?

VMware to amerykańskie przedsiębiorstwo zajmujące się dostarczaniem oprogramowania służącego do wirtualizacji oraz budowy infrastruktury chmurowej. W ofercie rozwiązań VMware można znaleźć różne opcje, zależnie od potrzeb konkretnej firmy, która decyduje się na wprowadzenie wirtualizacji w swoim środowisku. Na początku, ilość produktów VMware może być przytłaczająca, na samej stronie producenta znajduję się aż 179 pozycji różnych usług. Jednak większość z nich to tylko pojedyncze narzędzia, stworzone w konkretnym celu. Główne i zarazem najpopularniejsze rozwiązania to:

VMware vSphere

Najbardziej znany produkt VMware, będący platformą wirtualizacji, która służy jako podstawa do budowania i zarządzania infrastrukturą wirtualną. Na vSphere składa się wiele elementów, a najważniejsze z nich to:

 • VMware ESXi – hipernadzorca typu 1 oferujący pełną wirtualizację z akceleracją sprzętową. Sposób instalacji jest identyczny jak systemów operacyjnych – ESXi jest instalowane z obrazu ISO. Host, na którym zainstalowane jest ESXi, udostępnia swój własny przeglądarkowy panel nazywany VMware Host Client. Służy on do zarządzania serwerami ESXi niepodłączonymi do środowiska vCenter Server. Umożliwia tworzenie maszyn wirtualnych, administrację hostem, rozwiązywanie problemów. Przydaje się także w przypadku ewentualnej awarii vCenter Server.
 • VMware vCenter Server – służy do zarządzania wszystkimi podłączonymi hostami i maszynami wirtualnymi z poziomu pojedynczego, scentralizowanego interfejsu. Działa on w tle przez cały czas, monitorując infrastrukturę, wysyłając powiadomienia i alarmy czy wykonując zautomatyzowane zadania administracyjne. vCenter Server jest instalowany i uruchamiany na hoście ESXi w prekonfigurowanej maszynie wirtualnej działającej w oparciu o Photon OS – zoptymalizowanej pod kątem wirtualizacji dystrybucji Linuksa od VMware.
 • VMware vCenter Server agent – program instalowany na każdym hoście ESXi dodanym do vCenter Server, który komunikuję się bezpośrednio z owym hostem.
 • VMware vSphere Client – klient HTTP, który umożliwia uzyskanie dostępu do vCenter Server z poziomu przeglądarki.

VMware vSAN

Oprogramowanie do wirtualizacji pamięci masowej, które umożliwia zarządzanie mocami obliczeniowymi i pamięcią masową za pośrednictwem jednej platformy. vSAN jako część wbudowana w jądro platformy wirtualizacyjnej VMware vSphere optymalizuje przepływ danych, aby zapewnić maksymalną wydajność przy minimalnym obciążeniu procesora i pamięci operacyjnej.

VMware NSX

Podobnie jak wirtualizacja serwerów pozwala na odseparowanie systemów operacyjnych i aplikacji od sprzętu komputerowego, VMware NSX umożliwia odseparowanie sieci i usług sieciowych od sprzętu sieciowego. Można więc powiedzieć, że jest to platforma do wirtualizacji sieci, zdefiniowana programowo. Tak jak prawie wszystkie produkty VMware, również może zostać zintegrowana z platformą vSphere. Jedną z kluczowych funkcji NSX jest mikro segmentacja, która pozwala na precyzyjne zdefiniowanie zasad bezpieczeństwa na poziomie poszczególnych maszyn wirtualnych. To zwiększa bezpieczeństwo wewnątrz środowiska, ograniczając ruch sieciowy tylko do potrzebnych i zaufanych połączeń.

Workstation Player oraz Workstation Pro

Produkty VMware przeznaczone do różnych zastosowań wirtualizacji na komputerach osobistych z systemem rodziny Windows lub Linux. Jakie są różnice? Workstation Player jest skierowany głównie do użytkowników indywidualnych, studentów, i szkół, oferując podstawową funkcjonalność wirtualizacji, gdzie Workstation Pro jest przeznaczony dla profesjonalistów i przedsiębiorstw wymagających zaawansowanych funkcji wirtualizacji. Wersja Player jest darmowa.

VMware Fusion

Tak samo jak programy z serii Workstation, Fusion jest przeznaczony do wirtualizacji na komputerach osobistych z wyjątkiem, że skierowany jest tylko do użytkowników komputerów z systemami macOS.

Podsumowanie

Różnorodność produktów VMware zapewnia szerokie spektrum opcji dopasowanych do różnych potrzeb przedsiębiorstw i indywidualnych użytkowników, oferując elastyczność i wydajność na różnych poziomach wirtualizacji. Dzięki temu VMware pozostaje kluczowym graczem w dziedzinie wirtualizacji, umożliwiając firmom na całym świecie osiągnięcie maksymalnej efektywności i bezpieczeństwa ich infrastruktury IT.

Aleksander Zajkowski
Specjalista IT

BLOG

Zobacz inne nasze artykuły

Bezpłatna wycena ✍️